Близо 80 на сто от турската общественост подкрепя членството в ЕС, заяви в понеделник ръководен турски служител, отговарящ за отношенията със Съюза, предаде Анадолската агенция.

"Мога да ви информирам, че 79% от турския народ желае членство в ЕС", заяви Фарук Каймакджъ, заместник-министър на външните работи и директор по въпросите на ЕС. Той написа това в пост в Туитър в реплика на публикация на представител на службата по политически комуникации на Европейската комисия.

Въпросният служител - Том Мойлан, публикува в личния си акаунт в Туитър графика, озаглавена "Кой най-много иска да се присъедини към ЕС?", заедно със снимки на над десет държави - без обаче да включи дългогодишната кандидатка за членство в ЕС Турция, съобщава БТА.

Каймакджъ се засегна от името на Турция, която липсва в проучването.

"Скъпи Том, картината на ЕС не би била пълна и справедлива без Турция, кандидат, преговарящ с ЕС. Пропускането и добавянето на такива, които дори не са кандидати за членство в ЕС, изкривява картината на ЕС".

По-късно Мойлан отговори, че не той е направил графиката, но е сметнал, че е интересна. Служителят на ЕК призна, че действително "Турция е очевиден пропуск" в това проучване.

Процентът в Турция на желаещи да заживеят като граждани на ЕС, е дори по-висок от посочения в графиката за Северна Македония, където 74 на сто от хората желаят членството в ЕС.

В Сърбия желаещите да влязат в ЕС са 34%, а в Норвегия едва 26 на сто. В дъното на класацията на ЕК е Швейцария, където подобно желание имат само 3% от населението.

Турция пък подаде молба за членство в ЕС още през 1987 г., а преговорите ѝ за присъединяване започнаха през 2005 г. В годините след това преговорите бяха по същество замразени, което според Анкара се дължи на политически блокажи от страна на някои членове на ЕС по причини, които не са свързани с нейната пригодност за членство.