В 24-те столични района се извършва мониторинг и наблюдение, за да може при необходимост да се предприемат незабавни действия. Това съобщи зам.-кметът по екология Мария Бояджийска пред журналисти в Центъра за видеонаблюдение на Столичната община по повод на интензивните валежи в столицата, предаде БТА.

Създадена е организация от общинската администрация за денонощно наблюдение на речните корита и общински язовири, както и осигуряване на специализирана механизация в случай на необходимост.

Проверява се проводимостта на шахтите на територията на общината. От началото на годината са почистени над 2500 шахти, работата продължава. Водостоците на Южната дъга се поддържат ежедневно, каза Бояджийска.

По думите й рисков е участъкът на Софийската градска пречиствателна станция, където се вливат Владайска, Слатинска и Перловска река в река Искър. Там вниманието е повишено.

При участъците на реките, на които не са извършени корекции, са подготвени чували с пясък в случай, че нивото на водата повиши, каза Бояджийска. Следи се постоянно нивото на река Искър, както и язоривите Искър, бент Панчарево и бент Пасарел.

Зам.-кметът посочи, че Столичната община извършва систематични действия по поддържане и почистване на всички реки, които преминават през територията й. Това са реките Владайска, Слатинска и Перловска и техните притоци. Общината поддържа приблизително 400 км речна мрежа. От тях всяка година се извършва планово почистване.

От февруари тази година се изпълнява Програмата за планово почистване на речните корита, като със средства на Столичната община е възложено почистването на около 40 хил. метра речни корита на стойност 1,2 млн.лв.

Към момента са почистени около 21 хил. метра. През май предстои да започне основно почистване на реките Перловска и Владайска в централната градска част, както и участъци от реките Какач при метростанция "Обеля" и "Ломско шосе", река Беравица и дере в кв. "Толева махала" в район "Връбница", река Слатинска в район "Слатина".

На речните корита, които не са включени в програмата, се прави поддръжка - проверява се за запушвания и паднали дървета, каза Бояджийска.

Тя съобщи още, че Столичната община кандидатства допълнително за почистване на речни корита в Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане като тази година има осигурено финансиране за основно почистване на река Искър от корекцията след летище "София" до началото на земната корекция при моста на Чепинско шосе. Това е участък от около 5 км.

Очаква се да бъдат осигурени средства за почистването на още 10 км в района на реката от язовир Панчарево до летище София.

Дъждовно ще е в следващите дни >>>