Този коментар председателят на НФСБ направи днес в студиото на „Здравей, България” по Нова телевизия. В същия момент по Би Ти Ви критики към ГЕРБ отправи и другият съпредседател на Патриотичния фронт - Красимир Каракачанов.

„Търсят се поводи за прекратяване на отношенията между Патриотите и ГЕРБ, защото така е разпоредил лидерът. Нямам обяснение защо и не виждам необходимост да се втренчваме в това”, заяви Валери Симеонов.

„Не е национално отговорно поведението на партия, която има правото да формира правителство и отказва да го направи. Национално отговорното поведение е да не се допуска в излизане в парламентарна криза”, продължи Валери Симеонов.

„За мен би било много интересно ГЕРБ да обяснят защо отказват мандата - каза съпредседателят на Патриотите. - Те ще кажат, че нямат стабилно мнозинство в Народното събрание, но в Народното събрание в момента има мнозинство от 130-140 души. Коалиция „Обединени патриоти” има 33 депутати, ГЕРБ има 84 депутати, 13 депутати от Реформаторския блок също подкрепят правителството.”

"ГЕРБ в момента и лично премиерът руши стабилността, с която България се гордееше в продължение на две години", коментира Симеонов.

"В момента няма вероятност да стана министър-председател, а ГЕРБ сигурно се притесниха, че ако оглавим кабинет, ще действаме радикално и бързо и това ще увеличи подкрепата ни". Това заяви лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов, който неслучайно акцентира върху "подкрепата".

Като кандидат на "Обединени патриоти" той излезе на трето място в неотдавнашните президентски избори. В първия тур, на 6 ноември, го подкрепиха над 573 000 души - 14,97% от действителните гласове.

Депутатът коментира промяната в отношението на най-голямата партия:

"Да, те заявиха, че ще подкрепят патриотите за сформиране на кабинет. Може да гадаем защо мнението им се промени за 24 часа. Най-вероятно притеснението, че ПФ ще действа радикално, бързо и това ще увеличи авторитета ни в обществото, е причината да обърнат позицията си."

Каракачанов допусна също, че партия ГЕРБ се е поддала на някакъв външнополитически натиск:

"Знаете, ние критикуваме политиката на Брюксел, смятаме, че Европа трябва да се развива по друг начин. Ние сме за запазване на Европейския съюз, но друг Европейски съюз. Най-вероятно машинката в Брюксел не харесва позиции като тези, които изповядваме ние и подобни партии в Австрия или Франция".

Въпросът не е да подкрепят нас, добави лидерът на ВМРО, предвиждайки, че държавата влиза в 6-7 месеца безвремие: "Нормалното беше да се състави правителство, което да изпълни 4-5 приоритета".

АНКЕТА: Нов кабинет или предсрочни избори?