Фестивалът, който беше организиран от община Симитли, премина при голям интерес. Около 10 000 души беше публиката на стадион „Септември”, предаде "Фокус".

Кукерите, наричани още чауши, бабугери, станчинари, дервиши, сурати или джамалари, са българските карнавални фигури — мъже, предрешени като зверове или типични персонажи (бабата, дядото, царят, бирникът), винаги са с маски на главите, често с чанове на пояса и с кожуси с козината навън.

Кукерските игри целят чрез специални магически танци и страшните маски да бъдат уплашени и прогонени завинаги злите духове и орисници, така че да има богата реколта през следващата стопанската година.

Девет бяха групите от общината, гостуващите бяха 12, сред които кукери, бабугери, станчинари, чауши от Бургас, Разлог, Гоце Делчев, Петрич, Благоевград и др.

Първа награда за цялостно представяне на група получиха участниците от с. Крупник и с. Брежани. Втора награда получиха участниците от с. Черниче, обединена група от Симитли и група от кв. Ораново от Симитли. Първо място за гостуваща група получи групата от кв. „Струмско”, Благоевград. На второ място се класира групата от с. Климент, Карлово. На трето място беше група от кв. „Меден Рудник”, Бургас, които участват за първи път във фестивала.

Награда за принос и утвърждаване на кукерските и маскарадни игри получи Александър Аспарухов от с. Черниче. Кукер с маска козя глава от с. Крупник беше отличен за най-добра маска на бабугер. На второ място беше малко бабугерче с пера от с. Полена. На трето място остана маската на змей от с. Брежани.

За най-оригинален кукерски костюм журито единодушно награди Антон Радмилов от кв. Ораново. На второ място беше бял кукер с червени топчета от обединената група на Симитли.

Награда за най-сполучлива интерпретация на актуален проблем получиха „Симитличани в повече” от групата на кв. Ораново.

Най-възрастният участник във фестивала беше Филка Чапкънска на 90 г. от Симитли. За най-добър обичай „Сурва” беше наградена сборната група от Симитли. За най-добър обичай от обредния календар беше наградена групата от с. Черниче, която се представи с обреда „Трифон Зарезан”.

Фестивалът откри кметът на Община Симитли Апостол Апостолов. „От година на година участват все повече групи. Тази година имаме рекорден брой участници – 21 групи. Съставите са самодейни”, каза Апостолов.

Като радващ факт организаторите откроиха броят (повече от 450) на децата, които облякоха кукерски костюми и дефилираха днес заедно със своите бащи, майки, дядовци и баби. Заради многото участници тази година организаторите намалиха времето за представяне на всяка група от 30 на 20 минути. Освен най-добрите и най-атрактивните сред кукерите кметът на община Симитли награди на финала с почетния знак на фестивала всички кукерски групи.

За първи път в Симитли дефилираха кукери от Бургас, община Павел баня и от разложкото село Елешница.

Ежегодно в Симитли дефилират и кукери от съседна Македония.