Прокуратурата се самосезира за списъка на "Възраждане" с имена на учители
Ето какви са възможните решения, които обвинителите могат да вземат
Окръжната прокуратура във Варна се самосезира заради публикуването на списък с имена на учители, които са се обявили против промените в Закона за училищното и предучилищното образование за забрана на пропаганда и популяризиране на нетрадиционна сексуална ориентация и определяне на полова идентичност, различна от биологичната. Това предаде кореспендентът на БТА в града Мила Едрева.
Още по темата
- "Възраждане" огласи подписка на учители против забрана на ЛГБТ-пропаганда, стигна до прокурор
- МОН готви отговора до ЕК за забраната на ЛГБТ+ пропагандата в училище
- ЕК иска обяснение от МОН за забраната на ЛГБТ пропагандата в училищата
- Млад учител по история и литература стои зад закона, забраняващ ЛГБТ пропагандата в клас
Организацията на "Възраждане" във Варна публикува списъка не само с имената, но и с работните места на учители и училищни директори, които са се подписали в подписка против законовата забрана на ЛГБТ-пропагандата в училищата и детските градини. Целта на партията била да са информирани родителите какви педагози обучават децата им.
"Повече от 800 учители, директори и училищни психолози са се подписали в списък, с който се обявяват срещу промените в Закона за предучилищното и училищното оразование и за хомосексуалната пропаганда в училищата."
За БТА говорителят на държавното обвинение в крайморския град Радослав Лазаров посочи, че прокуратурата се е самосезирала на база медийни публикации и е образувана преписка. Той уточни, че преписката е разпределена на случаен принцип на наблюдаващ прокурор, който ще я получи в пеътк. Той ще вземе решение как да процедира нататък, обясни Лазаров и допълни, че възможните решения са няколко. Наблюдаващият прокурор може да назначи проверка на изложените факти или да откаже образуването на досъдебно производство, ако прецени, че няма данни за престъпление от общ характер, каза Лазаров. Друг вариант е преписката да бъде изпратена в Районната прокуратура, ако наблюдаващият прокурор прецени, че е от нейна компетентност. По негова преценка преписката може да бъде изпратена и на административен орган по компетентност.
Междувременно кметът на Варна Благомир Коцев излезе с позиция в социалните мрежи, с която заявява подкрепата си за учителите и ги призовава да не се страхуват. Той уверява преподавателите, че могат да разчитат на подкрепата на Общината. Коцев посочва, че разговаря и с директорите на училищата в града и очаква учителите да му подават сигнали, дори при най-малък натиск върху тях.
Подкрепа за учителите, също в социалните мрежи, оказаха и политици, сред които съпредседателят на ПП Кирил Петков, варненската депутатка от ПП-ДБ Стела Николова.
Министерството на образованието и науката на свой ред защити преподавателите и обяви списъка като акт на дискриминация спрямо учителите. Образованието е кауза за обществото ни, която трябва да ни обединява, а не да чертае нови разделителни линии и конфликти, заявиха от МОН.
На 13 август еврокомисарят за равенството Хелена Дали изпрати писмо до министъра на образованието Галин Цоков с въпроси относно закона, който забранява ЛГБТ-пропаганда в клас, и даде срок за отговори до края на месеца.
От Българския хелзинкски комитет заявиха, че са готови да предоставят безплатно правна помощ на учители и други служители в системата на предучилищното и училищно образование, засегнати от измененията в закона чрез конкретни деяния на институции или частни лица.