Без значение кой спечели президентските избори, войната в Украйна вероятно ще приключи догодина. До този извод стига обширен анализ на журналиста от "Ню Йорк Таймс" Джулиън Барнс.

Според автора и Украйна, и Русия са на прага на изчерпване на войници и се затрудняват да мобилизират повече млади мъже за фронтовите линии, а такава реалност винаги е означавала, че 2025 г. ще бъде година на преговори.

"Победата на Доналд Тръмп ще ускори тези мирни преговори. По време на кампанията Тръмп обеща да сложи край на войната в Украйна още преди встъпването си в длъжност. Може би това беше преувеличение, но е ясно, че той иска преговорите да започнат скоро", пише още Барнс.

Спред него "това е лоша новина за Украйна". Той посочва, че руските сили напредват на изток и си възвръщат част от териториите, които Украйна завладя това лято, след коеето добавя:

"Украйна все още разполага с оръжия, но войските ѝ са разпръснати. Разузнавателните агенции смятат, че скоро страната ще остане без войници".

Публикуваната в "Ню Йорк Таймс" статия със заглавие "Краят на играта в Украйна" разглежда четири въпроса, които според автора ще оформят конфликта догодина — и как победата на Тръмп ги засяга:

1. Може ли Украйна да продължи борбата?

Украинските официални лица настояват, че са готови да продължат борбата. Но републиканците не са склонни да одобряват повече помощ за Украйна, а Киев знае, че без съществена допълнителна помощ боевете скоро ще приключат.

Има ли Европа политическа воля и индустриална мощ, за да замести Съединените щати? На среща на върха на НАТО преди изборите съюзниците разработиха план за осигуряване на логистична подкрепа за Украйна, независимо от позицията на Тръмп. Администрацията на Байдън обаче се съмнява, че Европа може да запълни празнината. Икономическата сила на долара позволява на Вашингтон да управлява огромни бюджетни дефицити за отбраната, което Европа не може да си позволи. След като американската подкрепа изчезне, ще бъде трудно за Европа да осигури необходимите боеприпаси или финансиране, за да поддържа Украйна в битката.

2. Какво ще стане с териториите, завзети от Русия?

Без повече оръжия и войници Украйна може да не успее да си върне териториите, загубени от Русия. Президентът на Украйна, Володимир Зеленски, е наясно с това. Наскоро той призна, че дипломацията, а не текущата "гореща" война, ще бъде начинът, по който Украйна ще си върне териториите.

По време на предизборната кампания Джей Ди Ванс предложи замразяване на конфликта и оставяне на Русия да задържи териториите, които е завладяла със сила. Президентът на Русия Владимир Путин не изглежда да има намерение да завладява значително повече територии в момента, но няма и признаци, че е готов да се оттегли от частите на Украйна, които контролира. Единствено предимство за Украйна е Курск - руският регион, който силите на Киев частично окупираха през август.

Администрацията на Байдън се опитва да постави Украйна в най-добрата възможна позиция за преговори. Белият дом предостави разрешение на Украйна да използва американски далекобойни ракети срещу Русия с надеждата, че това може да помогне за задържането на Курск. Ако успее, може би Русия ще върне част от украинската територия в замяна. Но е малко вероятно Киев да възстанови по-голямата част от загубените земи.

3. Какви гаранции може да получи Украйна?

За Украйна победата или поражението не са въпрос на конкретна територия, а на споразуменията, които може да сключи с Европа и Америка за дългосрочната си сигурност и икономическа интеграция със Запада.

Най-надеждната гаранция - членство в НАТО, не е на масата. Тръмп няма да го предложи. Сенат, контролиран от републиканците, с много лоялисти на Тръмп, няма да го одобри.

Ванс предложи неутралитет за Украйна - ключово изискване на Путин. Тръмп все още не е разяснил позицията си по този въпрос. Малко вероятно е той да подкрепи Украйна военно в случай на бъдеща атака.

Но Тръмп може да иска да постигне някаква отстъпка от Путин. Това може да не е свързано директно с войната, като например натиск върху Путин да позволи на Украйна някаква икономическа интеграция с Европа. Това би било по-добра алтернатива за Путин, отколкото приемането на Украйна в НАТО.

4. Може ли Путин да превземе Киев?

Тук страховете на Зеленски и Тръмп може да се припокриват. Украинците отдавна твърдят, че ако сега сключат сделка за прекратяване на войната, Путин просто ще даде време на армията си да се възстанови и ще се върне за останалата част от Украйна по-късно.

Тръмп многократно критикува изтеглянето на президента Байдън от Афганистан. Вероятно Тръмп не иска подобно наследство - руска окупация на Киев, която ще позволи на демократите да кажат, че той е загубил Украйна.

Републиканците, които защитават Украйна, макар и малобройни, твърдят, че Тръмп не обича да изглежда слаб и няма да се съгласи с сделка, която дава на Путин свободни ръце.

Но е трудно да си представим, че Путин би дал обещание да се въздържа, на което Киев може да разчита. Следователно защитата на Киев ще бъде най-трудната и най-важната част от преговорите на Тръмп.