Софийската районна прокуратура е предложила на и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов да поиска имунитета на Лена Бориславова като народен представител от "Продължаваме промяната-Демократична България", съобщиха от държавното обвинение.

Предложението е направено на 9 декември, става ясно от деловодната система на районната прокуратура. Разследването е свързано с образувано производство по отношение на сдружение "Да запазим Корал".

През април стана ясно, че в СРП има образувано разследване по отношение на сдружение "Да запазим Корал", по което са разпитани десет свидетели.

Досъдебното производство е образувано на 11 август 2023 г. по сигнал на председателя на Управителния съвет (УС) на сдружение "Да запазим Корал" в ДАНС.

То е за това, че е потвърдена неистина в писмено съобщение, изпратено от Лена Бориславова по електронен път до Агенция по вписванията, изискуемо по силата на Търговския закон за удостоверяване на обстоятелства. Става дума за освобождаването на Кирил Петков от длъжността член на УС на сдружението, като същото следва да е извършено на заседание на общото му събрание, за което се твърди, че е проведено на 6 май 2021 г.

В хода на разследването са установени данни за извършване и на други документни престъпления - съставяне и използване на неистински документи, представени пред Агенция по вписванията, посочиха от прокуратурата.

По закон преценката за искането за имунитета на Бориславова е на главния прокурор. В момента Борислав Сарафов е на работно посещение в САЩ до 14 декември.

Съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков реагира на предложението на СРП към и.ф. главен прокурор, като допусна, че Бойко Борисов се страхува именно от това Делян Пеевски и Борислав Сарафов да не се обърнат срещу него, затова и не слагал подписа си под декларацията за санитарен кордон. Петков пише: 

"Мръсната машина тръгна наред да ни удря - трима в една седмица. И Пеевски, и Сарафов знаят, че средно положение няма. Или те, или ние, а крайният резултат зависи от всички българи. Дали ще си останат вкъщи или ще се противопоставят. Сега мисля, че става ясно на всички защо Борисов не иска да подпише декларацията - защото го е страх точно от това. Той знае, че или са партньори с Пеевски, или може да се озове зад решетките за дълго време. 

Нас няма да ни огънат, ние даже на преговори без декларацията не отиваме. Надявам се, че гражданите ще оценят това, защото явно ние сме единственият проблем кражбите от преди 5 години да се върнат с пълна сила. Както се вижда и в новия бюджет! Да няма пари за пенсии, за млади семейства, за образование, а чували с пари да се изнасят от всяко министерство, докато рекетират бизнеси из цяла България. Това е техният модел, а изборът е на всички нас!"

Преди два дни Кирил Петков се отказа от имунитета си, след като прокуратурата обяви, че срещу него е образувано дело и иска сваляне на защитата му от разследване. Според държавното обвинение има достатъчно доказателства, че като премиер Петков е разпоредил на служители на националната полиция, превишавайки правомощията си, да арестуват Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севдалина Арнаудова, да образуват разследване и да разпитат самия него като свидетел по същото. 

На 11 декември пък беше арестуван сътрудник на другия съпредседател на ПП-ДБ Асен Василев. Според прокуратурата Лъчезар Ставрев, който е нещатен сътрудник на Василев в момента, в качеството си на длъжностно лице е превишил правата си и е издал устни разпореждания на ръководен орган от Агенция "Митници" да назначи и преназначи служители от агенцията. 

Както Кирил Петков, така и Асен Василев смятат, че исканията на прокуратурата са свързани с осъзнаването, че "кордонът работи" и промените, които предстоят да се приемат в Закона за съдебната власт. Според тях човек не може да бъде "изпълняващ функциите" повече от шест месеца, тоест ако Борислав Сарафов не бъде избран за главен прокурор, би следвало да бъде сменен.