Сиярто с поредица от срещи в София, получи благодарности за приемането ни в Шенген
Унгарският външен министър се срещна с президента Радев, с лидера на ГЕРБ и с министрите на енергетиката, на външните работи, на отбраната и на транспорта
Министърът на външните работи на Унгария Петър Сиярто, който е на посещение в България, проведе поредица от официални срещи, в т.ч. с президента Румен Радев, министрите на външните работи и на енергетиката Иван Кондов и Владимир Малинов, както и с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов.
Снимки от срещите в София ВИЖТЕ ТУК >>>
В сградата на президентската институция на "Дондуков" 2 се проведе срещата на Сиярто с държавния глава Румен Радев, на която присъстваха и служебният министър на енергетиката Владимир Малинов, на транспорта и съобщенията - Красимира Стоянова, както и на отбраната - Атанас Запрянов.
Пред унгарския външен министър президент Радев е заявил, че подобряването на регионалната свързаност е ключово условие за енергийната диверсификация и увеличаването на икономическия обмен.
Държавният глава е поздравил Унгария за успешното председателство на Съвета на ЕС и е изразил признателността си за последователната подкрепа на страната за присъединяването на България към Шенгенското пространство, става ясно от съобщение на прессекретарата на държавния глава.
"Обща бе оценката, че членството на България и Румъния в Шенген подобрява бизнес средата и улеснява икономическия обмен и туризма в целия регион. Унгария е партньор, с който ни свързват дълбоки исторически връзки и приятелски отношения, които са солиден фундамент за засилване на сътрудничеството помежду ни", е подчертал Румен Радев. Двустранният стокообмен надхвърля 2 милиарда евро и бе изразен взаимен интерес за последващото му увеличаване.
Откроено е било значението на разширяването на веригите на доставки към Европа, засегнати от пандемията от коронавирус и войната в Украйна, както и потенциала на двустранното сътрудничество в областта на транспорта и логистиката. Румен Радев е подчертал предприетите от България действия за разширяване на капацитета на ГКПП "Капитан Андреево - Капъкуле" за пренос на стоки от и към Европейския съюз.
От своя страна Сиярто е изрази интереса на Унгария да инвестира в българските пристанища на Черно море Варна и Бургас.
В условия на множество кризи Европа се нуждае от достъп до сигурни и постоянни доставки на енергийни ресурси, е било подчертано по време на срещата. Във връзка с това президентът Радев е наблегнал на активното партньорство на България с редица други държави за увеличен пренос на природен газ и в перспектива на електроенергия от възобновяеми източници към Европа, което допринася и за енергийната диверсификация и сигурност на нашия регион.
Като особено перспективна сфера на двустранното партньорство по време на срещата е била посочена областта на отбраната. Отбранителните индустрии и на България, и Унгария, разполагат с традиции и опит, което създава отлични предпоставки за сътрудничество в тази област, за съвместно производство и износ на трети пазари.
В Министерството на външните работи пък Сиярто се срещна със служебния министър Иван Кондов.
Двете страни са отбелязали динамичното развитие на двустранните отношения и са обсъдили възможностите за задълбочаване на сътрудничеството в различните сфери от взаимен интерес. Специално внимание е било отделено на по-нататъшното развитие на търговско-икономическите отношения между двете страни, става ясно от прессъобщение на МВнР.
Министър Кондов изрази признателност за подкрепата на Унгарското председателство на Съвета на ЕС за премахването на контрола по вътрешните граници, което прави възможно пълното присъединяване на България към Шенгенското пространство.
Тема на разговора са били също актуални въпроси от европейския и международен дневен ред, като разширяването на ЕС, войната на Русия в Украйна и трансатлантическите отношения.
На работна закуска служебният министър на енергетиката Владимир Малинов пък е обсъдил със Сиярто възможностите за разширяване на двустранното сътрудничество за запазване на енергийната сигурност в региона.
"Чрез засилване на стратегическото партньорство ще търсим общи решения за преодоляване на предизвикателствата в енергетиката. Един от начините това да се осъществи е с по-добра свързаност между регионите производители и регионите потребители на зелена енергия с достъпни и предвидими доставки", е подчертал министър Малинов.
Той е припомнил, че на климатичния форум COP29 в Баку България е представила документ за насърчаване на диалозите за енергийна свързаност. С подобряването ѝ при преноса на електроенергия по коридора от юг на север в Европа ще се засили енергийната сигурност, както и интегрирането на възобновяемата енергия в системата.
Министър Сиярто е изразил отново подкрепата на Унгария за присъединяването на България към междуправителственото споразумение по проекта за Зелен коридор и увери домакина си, че страната ни ще бъде включена в него. Двамата са се обединили около това, че в рамките на предпроектното проучване следва да се разработят два варианта на трасе за пренос на зелена енергия от Каспийския регион през България.
По време на разговора министър Малинов е акцентирал върху ключовата роля на България за диверсификацията и сигурността на енергийните доставки. Според него в този аспект ролята на страната ни ще става все по-важна за осъществяването на Вертикалния газов коридор - стратегическа инициатива за повишаване сигурността на газовите доставки за държавите от региона.
Той е информирал събеседника си, че българският държавен оператор "Булгартрансгаз" ЕАД изпълнява договорните си отношения в срок и с необходимото качество. Енергийният министър е бил категоричен, че след наложените санкции на "Газпромбанк", компанията, която е резервирала капацитет за пренос през българска територия, следва да намери начин да заплаща, за да продължи да ѝ се предоставя услугата. По време на разговора е бил обсъден вариант, който включва унгарската страна като част от решението.
Двамата министри са обсъдили и теми от двустранен интерес, свързани със запазването и развитието на ядрените мощности в двете държави. Те са били единодушни, че атомните централи имат бъдеще като базови мощности, които да произвеждат електрическа енергия на достъпни цени. Петер Сиярто е представил напредъка в изграждането на нови ядрени енергийни съоръжения в Унгария, а Малинов - плановете на България да развива ядрената си енергетика устойчиво с два нови блока в АЕЦ "Козлодуй".
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов пък обяви подробности за срещата си със Сиярто в профила си във Facebook. Той е благодарил на премиера Виктор Орбан и на унгарското председателство за лидерството в процеса по приемането на България в Шенген и по суша.
"Двамата потвърдихме за пореден път отличното ниво на двустранното сътрудничество между България и Унгария и начертахме план за допълнителното им развитие в ключови сектори като енергетиката, икономиката и инфраструктурата, посочва Борисов. София и Будапеща ще продължат сътрудничеството си в условията на диалог по всички теми от дневния ред на ЕС и света", заявява лидерът на ГЕРБ в публикацията.
Вчера Съветът на Европейския съюз реши проверките по сухопътните шенгенски граници на България и Румъния да отпаднат от 1 януари догодина. Решението беше обявено от унгарското председателство на Съвета на ЕС. По-рано тази година отпаднаха проверките по въздушните и морските шенгенски граници на двете страни.