Природозащитници твърдят, че на това място има дюни и би трябвало имотът да е защитена територия. По разпореждане на премиера Бойко Борисов ще бъдат създадени регионални комисии в областите Бургас, Варна и Добрич, които ще обследват всички сигнали за строежи в защитени територии по Черноморието в миналото, каза пред журналисти в Несебър Найденов.

"Гори със сигурност не съм видял, защото няма растителност", обясни той, запитан какво е видял при огледа на спорните земи, предаде "Фокус".
"Аз смятах, че това е терен на първа линия и смятах, че около него няма нищо застроено, но виждам, че това е част от един комплекс. Това, което си задавам като въпрос, е останалият терен - застроеният, същият като този ли е бил и дали е застроен по начина и процедурата, по които в момента този строеж се намира. Намерението ни и това на междуведомствената комисия е да се разследва точно това дали има схема в този случаи и в други подобни”, попита мнистърът.
По думите му това може да е част от подобна схема като със заменките.

Найденов ще потърси експертно и научно становище дали мястото е под закрила, защото там има дюни, или не.
Министърът уточни, че спорният терен с дюните е изваден от горския фонд през 2007 г. по искане на Националното управление по горите. От министерството искат с акт, подписан през юли 2007 г., предварително съгласуване за изключване на горите от държавния горски фонд.
В становище на Министерството на околната среда и водите чрез РИОСВ-Бургас става ясно, че това не е терен, който има екологична стойност, поради което не се изисква екологична оценка. Това решение дава основание на временно изпълняващият длъжността кмет на Несебър тогава инж. Магдалена Мандулева да одобри Подробен устройствен план, който след това се финализира със заповедта на държавната агенция по горите през 2008 г. Мандулева преди това е ръководила горското в Несебър.

През 2012 г. Министерство на земеделието и храните продава терен, който не му е нужен, тъй като е урбанизирана територия, обясни Найденов. По думите му, всички терени, които са собственост на министерството, и са урбанизирана територия, се обявяват за продажба, продават се по оценки на лицензирани оценители. Първият купувач на терена е Димитър Петров, който е едноличен търговец. Министърът потвърди пред журналисти, че това е тъстът на президента на БФС Борислав Михайлов.

На въпрос защо теренът е продаден за толкова ниска цена, Найденов каза, че не смята, че цената от 1 140 000 лева (с таксите - б.р.) е ниска.

Пред медиите Димитър Петров обясни, че освен заплащане на терена, е дал още 120 000 лв. за Подробен устройствен план и отделно 1,8 млн. лева за инвестиционен проект. Имотът вече е препродаден на „СЛЕ груп”. Петров отрече някъде в документите да е указано, че теренът е защитен или че там има дюни.

Петров бе на инспекцията с Найденов, където бяха и областният управител на Бургас Константин Гребенаров и директоът на РИОСВ – Бургас Бойчо Георгиев.

Управителят на „СЛЕ груп" Станимир Стоянов пък обясни, че са придобили всичко – терена и инвестиционния проект, за 4 млн. лева.
На мястото е предвидено да бъдат изградени еднофамилни къщи на два етажа. Той заплаши, че ако се стигне до разтрогване на сделката, ще се обърне както към български, така и към европейски съд.
По думите му строителството щяло да продължи две години, а в него са ангажирани 300 души.
За мен истинските дюни са от другата страна на асфалтирания път, на плажа, каза Стоянов.

Министър Найденов коментира, че фирмата доброволно е спряла строителството, докато излезе решение на междуведомствената комисия, която трябва да направи проверка на законността, но и той потвърди, че по документи всичко е изрядно.
"Изтекли са абсолютно всички срокове за обжалване, издадени през годините, и ако се стигне до разстрогване на сделката, това трябва да стане чрез решение на съда и това обжалване трябва да бъде подадено или от екоорганизациите или от Министерството на земеделието и храните. Ако решението на съда бъде за разтрогване на сделката, ще трябва да бъдат връщани по цялата верига", коментира той.

Според Бойчо Георгиев въпросната територия е влязла като урбанизирана с решение на предходния директор на регионалната екоинспекция доц. Симеон Симеонов и така теренът е спрял да бъде считан за дюни.

Всяко последващо действие, решение или заповед са свързани с първоначалното, което така или иначе не е обжалвано в съда, каза Георгиев. През 2008 г. е трябвало да започне картиране на всички плажове и дюни по нашето крайбрежие. Към момента такова е направено само за част от плажните ивици, коментира директорът на РИОСВ – Бургас.

Дюните край Несебър ще бъдат запазени, увери вчера премиерът Бойко Борисов.

Кой е отговорен за скандала с дюните? - Анкета