Скиори и сноубордисти, туристи и природозащитници излизат на общо шествие
Не сме против инвеститорите въобще, въпросът е в това какви инвеститори България иска да има, обявиха на пресконференция от Коалиция "За да остане природа в България" по повод спорния Закон за горите.
Той съобщи, че утре вечер в 18:30 предстои шествие на скиори и сноубордисти, туристи и природозащитници от НДК през Министерски съвет към парламента.
"В същото това време подстрекаваните от министър Найденов протести на хората и на общинските администрации в някои манипулирани общини, които нямат пряк интерес от този закон, също ще се състоят утре", коментира още Цветков и призова да няма насилие по време на протестите.
По-рано днес Александър Дунчев от природозащнитната организация WWF коментира пред "Фокус", че протестите на жители на планински общини са резултат от подвеждане.
"За Банско и Разлог техните терени за ски са в национални паркове, където важат съвсем други закони - Законът за защитените територии и Законът за концесиите. Имат малко гори в равнините, където може да се развива предимно голф. Но защо трябва да подпомагаме финансово строителството на голф игрища, където ще работят само няколко озеленители, а ще играят голф най-богатите хора в България. Опасенията са ми, че тези хора просто биват използвани, за да се прокара поправката "Витоша ски", с което не да се подпомогне развитието на туризма в Банско и Разлог, а просто да се застрои Витоша", обясни той.
Протестиращи от двата града затвориха главен път Е-79 в района на Симитли при отбивката за Банско за 15 минути на 17 юни. В протеста им взеха участие депутатът от ГЕРБ Любен Татарски, представители на различни политически партии, кметове и председатели на общински съвети.
Природозащитниците за пореден път днес обявиха, че "горите не са на държавата, не са на олигарсите, а са на обществото". Според тях благодарение на техните протести премиерът е бил убеден, че с поправките в Закона за горите интересът на гражданското общество не е бил защитен и има какво още да се направи, предаде БТА.
Вчера Бойко Борисов заяви, че законът, на който президентът наложи вето, ще бъде преразгледан отново точка по точка и ще бъде приет едва когато се постигне консенсус. Той отрече обвиненията към управляващите в лобизъм.
Според екоактивистите Законът за горите има друг ресор и не може да решава такива големи и комплексни сфери на държавата, които трябва да са приоритет на други области и институции - регионално развитие, спорт, туризъм и т. н.
"Това е все едно да искате със Закона за здравеопазването да решите проблемите на образованието", коментира Веселина Кавръкова от WWF.
От Асоциацията за алтернативен туризъм заподозряха от своя страна опасност поправките в Закона за горите да доведат до загуба на други ресурси, които са изключително ценни за туризма, като например "качеството на пейзажа".
По-рано днес министърът на културата обвини природозащитниците, че с блокирането на Орлов мост няколко дни са направили живота на останалите столичани кошмар.
В 12 часа днес в центъра на София започна контрапротест под наслов "Не на екологичния рекет".