БНТ откри отнемане на гласове от "Величие" при броенето и описването на бюлетините и изборните резултати, но от Централната избирателна комисия заявиха, че видеонаблюдението на броенето на вота не може да помогне за коригиране на грешки.

В четвъртък в репортаж на националната телевизия бяха показани записи от 4 секции, в които се споменава няколко пъти номер 4 на "Величие", а накрая се оказва, че отчетените гласове са вписани или ред по-нагоре или ред по-надолу и така са отишли за други формации. Само от тези четири секции става въпрос за 28 гласа. 

След обявяването на официалните резултати е ясно, че 21 гласа не достигнат на партия "Величие" да влязат в парламента.

Сравнявайки броенето пред камерите на няколко секции и протоколите с резултатите там, стана ясно, че по този начин Социалистическа партия "Български път" и "Булгари" получават гласовете на партията на Михайлов в секции в Пловдив-град, Пловдив-област, Русе и София.

Районните избирателни комисии, както и Централната избирателна комисия нямат правомощия да коригират установени от видеонаблюдението нарушения в протоколите, обяви пред БНТ зам.-председателят и говорител на ЦИК Росица Матева. "Законодателят не предвиди възможност и право нито на РИК, нито на ЦИК , когато установят грешки в резултат на попълването на протоколите да имат право да коригират протоколите на СИК", заяви тя и добави: "Никакво друго последствие не беше предвидено от законодателя", каза още тя.

Тя припомни, че видеонаблюдението беше въведено с промени в Изборния кодекс от 2021 г.

"Не са обсъждани промените на ИК с ЦИК, когато са приети последните промени в Изборния закон. ЦИК има предложения, които нито са разглеждани, нито са обсъждани", каза Матева.

Снимка: БНТ

"Резултатите от изборите се попълват от СИК в протоколите. Подписвайки се, резултатите от изборите са официални данни", посочи Матева. 

Снимка: БНТ

Според нея може би видеонаблюдението е трябвало да има и дисциплиниращ ефект към членовете на СИК. "За съжаление виждам, че изобщо не се притесняват да извършват нарушения на Изборният кодекс, някои граничещи с престъпления. Има санкция за нарушения на разпоредбите му - глоба", посочи Матева.

Относно казуса с гласовете на "Величие" тя заяви, че не смята, че това е опасно за доверието на избирателите към изборния процес. По думите й установяването на несъответствията в гласовете не означава, че те трябва да се пренасят механично.

"Но едва ли са само за "Величие". Съвсем е възможно да се балансират нещата, включително да се увеличи тази разлика, която е необходима на тази партия, за да влезе в парламента", коментира Матева.

Попитана дали има предложение видеозаписите да служат като основа на редакцията на протоколите при установени несъответствия Матева заяви: "Трябва да се обмисли много внимателно, защото при 11 626 секции с видеонаблюдение трябва да има физическо време да се прегледат записите. Ако те се преглеждат и служат за корекция, не могат да бъдат обявени резултатите за 4 дена, трябва да има време да бъдат прегледани протоколите и да бъдат коригирани".

"Единствено съдът може да коригира резултата или да го обяви за недействителен", каза още Матева.

Председателят на ЦИК Камелия Нейкова пък припомни случая от село Малорад и репликата "Да помогнем на Мартин и Баче Цено". Тя обясни пред Нова тв, че там съдът е обявил вота за недействителен и са е гласувало отново.

ЦИК може да подаде сигнал към МВР и прокуратурата. Така е направено и в случая с Белица. "МВР може да установи дали е извършено престъпление. Членовете на СИК носят съответната отговорност", обясни още Нейкова.

"Като гражданин бих казала, че много от записите на видеонаблюдението пораждат въпроси, на които законодателят е крайно време да даде отговор как да се процедира. Като член на ЦИК ще кажа, че много от очакванията към Комисията не са облечени в законово разписано правомощие. Например призивът в ЦИК да се извърши повторно преброяване на бюлетините", заяви още тя.