Софийският градски съд остави в ареста обвинения в убийството на възрастна жена в столичния квартал "Младост" в изборната нощ. Пред съда Михал Ценков заяви, че иска да не бъде пуснат на свобода. "Знам какво съм направил и искам да остана в затвора", каза 43-годишният обвиняем, който допреди два месеца е излежавал 19-годишна присъда за друго убийство.

Пред съдебния състав прокурорът заяви, че в рамките на разследването са събрани достатъчно доказателства, разпитани са свидетели, направени са претърсвания и следствен експеримент. Установено е, че убийството на Стоименка Дякова е извършено с юмручни удари, допълва БНТ. Първоначалната му цел била да изнасили жената, но след ударите установил, че тя вече няма пулс, обрал я е и си тръгнал, допълва "24 часа". Обвиняемият е откраднал златно кръстче и икона от жертвата, "защото бил набожен". Впоследствие те са открити в жилището му. При следствения експеримент той показал къде е изхвърлил други вещи на жената.

Адвокатът му каза, че след излизането на обвиняемия от затвора, където той излежавал присъда за убийство, опитал да се социализира, намерил си жилище и работа. В момента на престъплението, по думите на защитника, обвиняемият е бил под влияние на алкохол и наркотици.

Обвиняемият обаче обори тезата на адвоката си, че по време на извършването на престъплението е бил под алкохолно и наркотично опиянение и обясни, че е извършил всичко съзнателно и умишлено удрял 77-годишната си жертва, допълва Нова тв.

Ценков е осъждан многократно за редица престъпления, включително за убийство, изнасилване и грабежи.

С постановление на наблюдаващия прокурор обвиняемият беше задържан за срок до 72 часа, в рамките на които обвинението поиска от съда да вземе спрямо същия най-тежката мярка за неотклонение.

Снимка: БТА

Съдът сподели доводите на прокурора, че са налице достатъчно доказателства, които водят до извод за обосновано предположение за авторството на престъплението, за което е привлечен обвиняемият. Съдът прие, че е налице и реална опасност от извършване на престъпление.

Определението на СГС не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Софийски апелативен съд.

Разследването продължава, допълват от прокуратурата.

Снимка: БТА