Проф. Карамфилов: България разполага със съвременни терапии за справяне с високия холестерол на световно ниво
Проф. Карамфилов, препоръчително е всяка година да правим изследване на нивото на холестерол в кръвта. Защо това е толкова важно?
LDL ("лошият" ) холестерол е основната причина за появата на атеросклероза. Високите стойности на холестерола водят до натрупване на плаки в кръвоносните съдове и до тяхното стесняване. По този начин кръвотокът в артериите е ограничен и в резултат могат да се получат стенокардия (т.нар. гръдна жаба), болки в сърдечната област, инфаркт на миокарда, исхемичен инсулт, проблеми в различните засегнати зони като бъбреците, храносмилателната система и др. Ето защо е изключително важно всеки човек да следи стойностите на холестерола и да се опита да ги поддържа в рамките на нормата. Тогава отлагането на тези плаки по стените на съдовете ще е по-малко и ще избегнем редица здравословни проблеми, които нарушават качеството на живот или дори могат да доведат до смърт.
Каква е разликата между "добрия"и "лошия" холестерол и защо не е достатъчно човек просто да види дали стойностите от изследването са в норма?
В Медицинския университет студентите учат, че няма "добър" и "лош" холестерол. Частиците (липопротеини), които пренасят холестерола в тялото са различни. Липопротеините с ниска плътност (LDL - low-density lipoprotein) имат висок афинитет към пространството под ендотела - най-горния слой на сърдечносъдовата стена. Тези частици навлизат там и предизвикват възпалителни процеси, които отключват и вторични проблеми, водещи до атеросклероза, натрупване на калций, фиброзни клетки и в крайна сметка до остри сърдечносъдови събития. Ето защо високите стойности на тези липопротеини с ниска плътност (т.н. "лош" холестерол), често са причина за неблагоприятна прогноза при пациентите. От друга страна липопротеините с висока плътност (HDL или "добрият" холестерол) са отговорни за пренасянето на холестерола от клетките на тялото обратно към черния дроб. Така че високите стойностите на HDL холестерола означават, че в по-голяма степен холестеролът от тялото постъпва в черния дроб. Ето защо при разчитането на лабораторните резултати е изключително важно да се прецени съотношението между LDL и HDL холестерола. Ние, кардиолозите, а вече и много лични лекари, обръщаме внимание на пациентите, че не бива да се изследва само общия холестерол. Най-неблагоприятният сценарий е, когато общият холестерол е нормален, пациентите се успокояват, че всичко е наред и няма проблем. А в действителност може да се окаже, че "лошият" холестерол е висок, а "добрият" - нисък. Най-добрият вариант е "добрият" холестерол да е висок, а "лошият" - нисък и в този случай опасността от сърдечносъдови инциденти е минимална.
Защо хората, с преживяни сърдечносъдови инциденти, трябва внимателно да следят нивата на холестерол в кръвта си? Колко често трябва да ги изследват и защо е необходимо да се консултират с лекар след това?
Хората с преживяни сърдечносъдови инциденти се водят високорискови. Тоест, за да преживее един човек инфаркт или инсулт, преди това е имало някакъв неблагоприятен фактор, който е повлиял върху неговите съдове и това е довело до този проблем. Високорисковите пациенти трябва да поддържат нивата на холестерол по-ниски от тези на средностатистическия човек, защото при тях опасността от повторен инцидент е по-голяма. Всеки инфаркт уврежда силно сърцето, защото запушването на съдовете прекъсва кръвотока и определено количество миокардни клетки загиват. Така оптималната функция на сърцето вече е нарушена и то не работи с пълния си капацитет. При следващо такова запушване, съответно капацитетът още повече намалява и рискът сърцето да спре да работи правилно още повече се увеличава. Ето защото тези високорискови пациенти трябва да поддържат нивата на холестерол по-ниски от останалите.
Ние имаме ясно разписани алгоритми колко често трябва да се изследва нивото на холестерол. Общото правило е, че ако една терапия с лекарства доведе до траен ефект и ние видим, че стойностите на холестерол на пациента са сравнително константни, то той може да прави кръвен тест всяка година. Но пак подчертавам, че всичко е строго индивидуално и зависи от много фактори. Колкото по-променливи са стойностите на холестерола, толкова по-кратък е периодът, през който трябва да се изследват, толкова по-често се налага промяна на терапията. Важно е да кажем, че нивата на холестерол се определят различно за всеки пациент, а такива с преживян инфаркт на миокарда, трябва да са с по-ниски нива, особено на LDL холестерола.
Има разбира се, малка група хора, които се раждат и живеят с много висок холестерол. Но това са редки случаи. По-често пациентите с високи нива на холестерола, имат вроден генетичен дефект и са изложени на опасност от ранна атеросклероза - съответно от ранни сърдечносъдови инциденти. Най-често младите пациенти (под 20, под 30 години), които са преживели инфаркт, страдат от т.нар. фамилна хиперхолестеролемия.
Защо е толкова важно пациентите да се консултират с лекар, а не да прибягват до природни средства или да търсят отговори онлайн?
Да, доктор Google много често помага, защото на никой, дори на мен като медик, не му е приятно да ходи на лекар. Но зад нашите препоръки, зад нашите съвети стои огромно количество информация, данни, получени в резултат на голям брой проучвания, статистически изследвания, проведени така, че да получим максимално точни и достоверни доказателства. Ние вярваме в медицината на доказателствата, тъй като тя е определяна от хода на развитие на науката. Затова, ако вярвате в съвременния начин на живот, ако вярвате в прогреса, в науката, която се движи толкова бързо напред, може да повярвате и на своя лекар. Виждаме ясно, че благодарение на напредъка в медицината продължителността на живот се увеличава непрекъснато. Преди 50 години е била една, днес е с 25 години повече. Аз се уповавам на този прогрес, защото благодарение на него, може да вземем информирано решение какво да посъветваме нашите пациенти.
Неоспорим факт е, че има и много нелекарствени средства, които водят до добър резултат при понижение нивата на холестерола. Доскоро бях изключително твърд в позицията си, че лекарствата са единственото нещо, което трябва да се използва при лечение, но сега съм малко по-либерален. Ако пациентът намери друго средство, с което да понижи "лошия" холестерол и да повиши нивата на "добрия", така че стойностите да попаднат в медицинските разбирания за нормално, то тогава нека го използва. Т.е. ако човек предпочита да се храни по определен начин или да промени живота си, така че да има ефект - няма нищо лошо да го направи. Важното е обаче болният да не използва средства, които му вредят, защото за съжаление има хранителни добавки от непроверени източници, които не само не помагат, но оказват и негативно влияние върху пациента.
Другият въпрос е, че хората, които са успели да постигнат необходимите нива на холестерол с нелекарствени средства, са малко.
За нас, като лекари, е важен ефектът, които виждаме от лечението, от промяната на начин на живот и хранене. Ако някой успее да го направи с нелекарствени средства и задържи това ниво, добре дошло.
Когато говорим за лекарствени терапии, най-често използваме статини за намаляване на холестерола. Но отново ще се върна към прогреса в медицината. Днес вече имаме и други достижения на науката и други успешни и много ефикасни терапевтични методи, които по имунологичен или генен механизъм сериозно да намаляват стойностите на LDL холестерола. Днес вече сме подобрили разбиранията си за метаболизма, генетичният код на нашето ДНК беше отключен и имаме много по-голяма дълбочина в разбиранията за работата на организма. Науката върви напред и това знание ни позволява да променим нещата така, че да имаме много по-ниска честота на страничните действия и много по-голяма ефективност в лечението. Вече използваме този метод за лечение на високорискови пациенти, младите, страдащи от фамилна хиперхолестеролемия, хората, които имат непоносимост към други лекарства или терапията им до момента не дава добри резултати. Вероятно групата ще се увеличи, защото ефектът от модерното лечение е много добър и сме щастливи, че и в България разполагаме с терапии за справяне с високия холестерол, които са на световно ниво.
Какъв е изводът? По какъв начин да се грижим за своето сърдечносъдово здраве?
В кардиологията сме изключително силни, когато знаем за проблема, но в много от случаите разбираме за него едва след като пациентът е получил усложнение. И тогава вече е късно, защото лекуваме последиците. Трябва да се фокусираме върху пациентите с висок холестерол преди още да се е случило нещо. Защото често живеем нездравословно, бавно и постепенно това води до промени в нормалното функциониране на органите, но въпреки това те успяват да компенсират. Когато обаче се наблюдават дълготрайни промени, започва да страда цялата структура на органа и започват оплакванията. Стремежът на съвременната медицина е да сме една крачка преди да забележим тези структурни нарушения. Още една крачка напред е чрез здравословен начин на живот да се предпазим изобщо от подобни промени в организма ни, а чрез скринингова програма да ги откриваме навреме, за да се справим с тях.
Когато съдът е запушен, инфарктът е факт, тогава, колкото и клиширано да звучи, е много, много късно. Потенциалът на всеки орган и система в човешкия организъм е голям и дори да има проблем той успява да компенсира. С течение на времето обаче, функцията на органа се променя, той не може да работи с пълния си капацитет и негативните резултати са налице.
Ето защо призовавам читателите да бъдат активни. Да си активен не значи само да се движиш повече, но да си активен и в търсенето на познание. Да познаваме добре функциите на нашия стомах, да следим редовно кръвното си налягане, холестерола, да се храним здравословно, да спортуваме. Тази активна позиция може да ни осигури не само добро сърдечносъдово здраве, но и добро общо състояние. Призовавам Ви и да бъдете позитивни, защото добрият сън, добрата храна, добрият ежедневен режим водят не само до увеличаване продължителността на живота, но и до много по-добро качество на живот.
ВИЗИТКА
Проф. д-р Кирил Карамфилов е началник на Клиника по кардиология "Проф. Константин Чилов" в УМБАЛ "Александровска" - София. Председател е на Управителния съвет на Дружеството на кардиолозите в България в периода 2024 - 2026 г. Зам.-председател на Българското дружеството по интервенционална кардиология и републикански консултант по инвазивна кардиология.
Той има над 300 публикации, изнася лекции на много научни форуми в страната и чужбина. Интересите му са основно в областта на Острия коронарен синдром, комплексни интервенции, ендоваскуларно лечение, сърдечна недостатъчност и др.
Вижте защо да се грижите за сърцето си.
BGR-NP-1024-80003
НАЙ
Кола прелетя през мантинелата на "Тракия", удари челно друга и изгоря (видео/снимки)
"Знам какво съм направил и искам в затвора": Убилият жена в "Младост" остава в ареста
Слави Трифонов:Служебният кабинет да бъде веднага сменен
София отново забранява на най-замърсяващите коли да влизат в центъра
Колко големи са руските загуби в Украйна?
Колко големи са руските загуби в Украйна?
Повторното преброяване потвърди победата на "Грузинска мечта". Какво следва?
Пеевски: Присъединявам се към апела на Радев, очаквам убедителни отговори от МВР и службите
САЩ обявиха, че 8000 войници на КНА са в Русия. Киев назова трима генерали сред тях
София отново забранява на най-замърсяващите коли да влизат в центъра