България отбелязва днес Деня на народните будители. Празникът е посветен на делото на книжовниците, на просветителите и на борците за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценности на българската нация и нейния морал.

Снимки от церемонията по издигане на националния флаг за Деня на народните будители се състои пред сградата на Президентството ВИЖТЕ ТУК>>

Националният флаг беше издигнат пред сградата на президентската институция по случай Деня на народните будители. Президентът Румен Радев прие строя на Националната гвардейска част.

Снимка: БТА

Будителството е уникална, изцяло българска духовна категория - една дума, събрала в себе си мъдростта и духовната сила на народа ни, вековния стремеж към напредък и свобода. Това каза президентът Румен Радев в поздравлението си по случай Деня на народните будители.

Будителите са носители на културата, морала и хуманните ценности на обществото. Будителят не винаги е човек на интелектуалния труд и може да бъде всеки, който с думи и дела носи просветление на околните и смирено служи на народа си, допълни президентът Радев. Днешните будители носят искрата на предците и с делото и дързостта си отстояват българщината и будят духовете, изказват смело истината, имат силата да се борят с невежеството, арогантността и примирението, и следват своя идеал за свободна и модерна България, допълни държавният глава.

На церемонията присъстват председателят на 50-ото Народно събрание Рая Назарян, служебният премиер Димитър Главчев, българският патриарх Даниил, служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков, служебният министър на външните работи Иван Кондов, служебният министър на отбраната Атанас Запрянов, началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов, съпругата на президента Десислава Радева.

Снимка: БТА

Участват и представители на различни институции, на академичните среди, на творчески съюзи, граждани, предаде БТА.

"Днес, на 1 ноември, почитаме един от най-светлите дни в българската история - Деня на народните будители. България вероятно e единствената държава в света, която чества подобен празник - празник, в който се почитат заедно заслужилите българи: просветители, книжовници и революционери. Този ден е символ на просветата, на културата, на жаждата за знание на народа ни. Символ е и на българския учител. Не само защото толкова много от нашите най-ярки образи на будители на нацията са били учители. А защото и днес учителите са призвани да бъдат носители на този дух. Защото те не само предават знания, но и вдъхновяват, насърчават и изграждат бъдещето на нашата нация. Чрез техните усилия нашите деца се научават да мечтаят, да мислят критично и да бъдат добри хора", се казва в приветствието за Деня на народните будители на служебния министър на образованието и науката проф. Галин Цоков.

В него той се обръща към учителите и им благодари за работата, за вдъхновението, което носят, и за надеждата, която създават. Нека заедно продължим да изграждаме свят, в който знанието и просветата са най-важна ценност, посочва образователният министър.

"Днес искам да се обърна и към стотиците будители, запалващи любовта към Родината в българските неделни училища зад граница. Те са живата връзка между хиляди български деца, пръснати на пет континента, и България. Със своето себеотрицание те всеки ден показват колко важна е ролята на съвременния будител", отбелязва министър Цоков.

Той честити също днешния празник и на българските учени, и на университетските преподаватели. "Вашият стремеж към знания и иновации е това, което ще ни води напред. Вашата любознателност, креативност и упоритост са основни двигатели на напредъка и развитието на нацията ни. Продължавайте да изследвате, да задавате въпроси и да търсите отговори! Вашите успехи са успехи за България!", заявява образователният министър.

"Днес се обръщам с дълбока признателност към всички вас - съвременните будители, които продължавате делото на нашите велики предци. Вашата работа и всеотдайност изграждат основите на бъдещето на България и допринасят за запазването на нашата национална идентичност. Пожелавам ви здраве, сила и вдъхновение, за да продължавате да носите светлината на знанието и да разпалвате жаждата за просвета и култура. Нека духът на народните будители ни води към по-светли и успешни дни! И да ни кара да сме горди с това, че сме българи! Честит празник!", пожелава в приветствието си министър Галин Цоков.

Снимка: БТА

Защо днешния Ден на народните будители е типично български празник?

Сред народните будители са Паисий Хилендарски, Йоасаф Бдински, Григорий Цамблак, Константин Костенечки, Владислав Граматик, поп Пейо, Матей Граматик, св. Иван Рилски, Неофит Бозвели, братята Димитър и Константин Миладинови, Георги Стойков Раковски, Васил Левски, Христо Ботев, Иван Вазов, Стефан Караджа, Хаджи Димитър, Любен Каравелов, Добри Чинтулов и още стотици радетели за народна свяст и българско самосъзнание.

Общото между тях е, че са се борили българите да са образовани и свободни, като повечето от тях са живели през 18-и и 19-и век. Това е периодът на Българското възраждане. Народни будители е имало и преди повече от 1000 години - светите братя Кирил и Методий, цар Борис Първи и синът му цар Симеон Велики, които се живели през 9-и и 10-и век. По тяхно време България приема християнството и е била в най-голям разцвет.

Няма обаче пълен и конкретен списък с българските народни будители. Всеки, който по някакъв начин допринася за благоденствието на България, може да бъде наречен будител.

Снимка: БТА

За първи път Денят на народните будители се чества през 1909 г. в Пловдив. През 1922 г. министърът на просвещението Стоян Омарчевски внася предложение за отбелязване на 1 ноември като празник на народните будители, прието от 19-ото Обикновено народно събрание на 13 декември 1922 г. със Закон за допълнение на Закона за празниците.

С указ 23 от 3 февруари 1923 г. на цар Борис Трети 1 ноември е определен за празник в памет на заслужилите българи. През 1945 г. денят е забранен. Честването му се възобновява със Закона за допълнение на Кодекса на труда, приет от 36-ото Народно събрание на 28 октомври 1992 г., когато е обявен официално за Ден на народните будители и за неприсъствен ден за училищата и университетите в страната.