Трима души са задържани в София за извършване на измами с кредити, съобщи на брифинг прокурор Лъчезар Иванов от Районната прокуратура в Стара Загора.

Схемата е действала чрез обяви в социалните мрежи за отпускане на кредити на лица с лошо кредитно досие. В част от обявите не се публикуват номера, а желаещите да им бъде отпуснат кредит се свързват с лицето, което е публикувало обявата. То им иска лични данни, като три имена, единен граждански номер и за каква сума кандидатстват, както и за какъв срок да бъде кредитът. 

Потърпевшите получавали и мними договори, в които фигурират данните на кредитоискателя, като с това се показва, че са одобрени за съответния кредит. Но за да може той да бъде отпуснат, са нужни средства, които след като бъдат преведени, комуникацията прекъсва.

Прокурор Иванов посочи, че при част от измамените документите за мнимия кредит са изпращани на получателя чрез спедиторски фирми с наложен платеж. Таксата за обработка и разглеждане на документите била под 500 лева. До момента са установени множество жертви на измамата, които са разпитани. 

Началникът на сектор "Измами" при Главна дирекция "Национална полиция" Златка Падинкова посочи, че измамниците са публикували "атрактивна обява, така че да привлече хора, които имат нужда от бързи пари". Те примамвали своите жертви, като посочвали, че не се проверяват доходите на кредитоискателя.

Главен инспектор Димитър Паскалев, началник на сектор "Противодействие на икономическата престъпност" при ОД на МВР - Стара Загора, добави, цитиран от кореспондента на БТА в Стара Загора, че действията на задържаните в столицата са били наблюдавани последните няколко месеца, преди да бъде извършено задържането. 

От Стара Загора измамените са трима души. "Понеже някои хора не мислят, че сумата е голяма, не подават сигнал", каза още Иванов. Исканията за отпускане на кредити са били в размер от 5000 до 30 000 лева.

Тримата задържани са живеели на територията на столицата, където са арестувани. Те са на възраст от 25 до 38 години и са привлечени към наказателна отговорност за измама в съучастие. Предвиденото наказание е лишаване от свобода от една до три години. Днес ще бъде гледана и мярката за постановяване на постоянна мярка "задържане под стража".

Районната прокуратура в Стара Загора наблюдава досъдебно производство, образувано на 15 октомври т.г. за измами. Незабавно след образуване на досъдебното производство е пристъпено към извършване на претърсване и изземване на различни адреси на територията на цялата страна. В хода на извършеното процесуално-следствено действие са били иззети множество вещи, съотносими към престъпната дейност на задържаните. Разпитани са множество свидетели и са назначени експертизи на част от вещите.

По време на брифинга районният прокурор на Стара Загора Таня Димитрова обясни, че от началото на настоящата година има тенденция към увеличение на сигналите за измами.

"От началото на 2024 г. до настоящия момент Районна прокуратура-Стара Загора води разследването на 117 наказателни производства за измами. Повечето измами се случват в интернет. Такива са предлагането на различни по вид оферти. Методи за извършването на тези измами са такива чрез обяви и използване на интернет и мобилни приложения и по този начин се въвеждат в заблуждение пострадалите лица", каза тя.

Димитрова добави, че една от актуалните измами е от представящи се за инвеститорски брокери, или лица от банкови институции, които предлагат закупуване на криптовалута и извършване на търговия с криптовалута. "За тази цел се очаква да се преведат суми и те се превеждат именно за започване на такава търговия", каза районния прокурор. Друг тип измами са и закупуване на автомобили или други скъпи вещи, за целта купувачът трябва да преведе известна сума пари като капаро, но тези вещи никога не достигат до тях. Прокурор Димитрова призова хората да бъдат внимателни какви оферти в интернет пространството приемат.