Служебният кабинет осигури двойно повече IT специалисти от държавната администрация, които удостоверяват устройствата за машинно гласуване за парламентарния вот, съобщи служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов в писмо до Обществения съвет към Централната избирателна комисия.

"Целта е да бъдат проверени значително повече машини спрямо предходните избори, което да гарантира допълнително прозрачността и доверието в машинния вот. По искане на ЦИК кабинетът осигури 53 АйТи специалисти", пише Карадимов.

С решение на Министерския съвет (МС) Карадимов бе определен за координатор по изпълнението на тези дейности, припомниха от правителствения информационен център. Общественият съвет изпрати до министъра въпроси относно изпълнението на дейностите за организационно-техническата подготовка на изборите на 27 октомври.

"Взаимодействието между изпълнителната власт и ЦИК е основа за гарантиране на честен и прозрачен вот и за повишаване доверието на обществото към изборния процес", добави Карадимов.

По отношение на предложенията на служебния кабинет до ЦИК за надграждане на правилата и процедурите за гарантиране на прозрачен, демократичен и добре организиран вот служебният министър информира, че по една част Комисията е предприела действия.

Така ще бъде използвана хартия с допълнителна защита от "Печатница на Българската народна банка" АД, като от ЦИК са предприети мерки за унищожаване на хартията за машинен вот от общинските и областните администрации от предходни избори. В тази връзка ЦИК поиска съдействие и от МС. "Към момента, с подкрепата на правителството, процедурата за унищожаване на хартия от предходни избори се спазва, като кметовете и областните управители изпращат информация за унищожените количества хартия, което гарантира доверието на гражданите, партиите, неправителствените организации и външните наблюдатели за честен изборен процес", пише Карадимов.

В писмото се очертават детайлно изпълнените задължения от страна на Министерството на електронното управление по отношение на удостоверяването на машините заедно с Българския институт по стандартизация и Българския ръководител по метрология. Беше предоставена възможност за участие на представители на партии, коалиции, неправителствени организации и Българската академия на науките в процеса на удостоверяване, като участие в процеса взеха само три от регистрираните за вота партии и коалиции.

Карадимов информира още, че Министерството на електронното управление (МЕУ) е предоставило експерти, които са подпомогнали проверки на ЦИК във връзка с дефектиралите устройства по време на проведените на 9 юни избори. Заключения относно качествата и вида на хартията за принтиране на изборните разписки не са от компетенциите на МЕУ. Експертите на МЕУ са изготвили анализ на лог-файловете, който е изпратен на ЦИК.

По въпроса относно склада за съхранение на машините Карадимов информира обществения съвет, че с решение на Министерския съвет от септември 2022 г. са определени условията и реда за съхраняване на машините. С решение на Министерския съвет от септември 2024 г. е прието, че срокът на договора за съхранение може да бъде удължен до три години, а Министерството на финансите е осигурило необходимите средства за това. ЦИК, като страна по договора за съхранението, предприема конкретните действия за обезпечаване на безпроблемното съхранение на устройства, пише служебният министър.

По отношение на параваните за гласуване според изискванията на ЦИК общинските администрации следва да ги осигурят, като във всички случаи трябва да бъдат спазени изискванията на Изборния кодекс, така че да се осигури тайната на гласуването.

На въпроса за охраната на изборния процес в писмото се посочва, че Министерството на вътрешните работи е създало организация за обезпечаване сигурността на изборните книжа, материали и устройства за машинно гласуване. "Към настоящия момент не са налице предпоставки за възпрепятстване ефективната охрана и спокойното протичане на изборите", е посочено в писмото.

Що се касае до организацията на изборите извън страната, МВнР, дипломатическите и консулски представителства до момента са изпълнили в срок всички дейности, допълниха от служебното правителство.

В чужбина са образувани 719 избирателни секции в 57 държави.