Шест години след катастрофата в Своге с 20 жертви: Разпитаха свидетели по делото
Антон Николов от "Автомобилна администрация" заяви пред съда, че във фирмата, чиято собственост е автобусът, нямало график за почивки, имало шофьори без квалификация и превозни средства без преглед
Шест години след катастрофата край Своге, при която загинаха 20 души, делото продължи с разпит на свидетели.
Снимки преди днешното заседание ВИЖТЕ ТУК >>>
Инцидентът стана на 25 август 2018 г. Обвинителният акт бе връщан три пъти на прокуратурата заради откривани допуснати нарушения. Подсъдим е шофьорът на автобуса - Григор Григоров, и още петима - Бисер Иванов, Светослав Трифонов, Иван Иванов, Стела Попниколова и Михаела Томова. Обвиненията са за причиняване на смърт по непредпазливост на повече от едно лице и на телесни повреди на други при катастрофата.
Григор Григоров е обвинен за това, че при управление на превозно средство е причинил смъртта на 20 души и телесни повреди на други десетима вследствие на катастрофа.
Колега на Григоров от транспортната фирма - Румен Павлов, разказа за организацията на работа. По думите му всичко е било изрядно откъм документация. Автобусите също били технически изрядни. Григоров бил механик, той преглеждал технически превозните средства, разказа още Павлов, цитиран от БТА.
Пред разследващите той е посочил, че преди няколко години имало друг инцидент във фирмата. Тогава дете се качило на единия от тегличите на превозните средства. При инцидента то получило леко нараняване, но за Григоров нямало последици, защото инцидентът не бил по негова вина.
Антон Николов от Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" разказа, че преди инцидента са правени проверки на транспортната фирма. Тогава нарушения не са открити. След инцидента обаче са издадени няколко документа, с които са открити нередности. Пред разследващите Николов е заявил, че във фирмата нямало график за почивки, имало шофьори без квалификация и превозни средства без преглед. Пренебрегвани били и други административни изисквания.
Яна Обрешкова, част от консултантите по ремонта на пътя, разказа, че всички документи са минавали през строителния надзор. Асфалтовите смеси са били изследвани, не е имало проблеми, за които да ме уведомяват. Работили сме по документи, не съм правила проверка на място, каза още тя. Обрешкова добави, че пред нея са били представени всички документи и протоколи за проби на асфалта. За документ, който да удостоверява акредитация на лабораторията, тествала асфалта на въпросния участък, Обрешкова не си спомни.
Прокуратурата твърди, че инцидентът е станал при мокра настилка, след като автобусът е навлязъл в насрещното движение. Ударил се е в две коли и после се е блъснал в мантинелата, преминал през нея и навлязъл в страничния скат. Там се е преобърнал и спрял в дерето.
Превозното средство се е движило с 53,5 км/час. Така, според обвинението, с тази скорост шофьорът не е имал възможност да завие, без да навлезе в насрещното платно. Това е било възможно само ако е спазил максимално допустимата скорост от 40 км/час. Разследващите имат претенции и за качеството на пътната настилка в района на катастрофата.
Материалите по делото са около 270 тома, разпитани са над 100 свидетели, има и заключения на десетки вещи лица.