Това съобщи заместник-председателят Валентин Кирчев при изслушването на представители на електроразпределителните дружества от парламентарната комисия по икономическа политика.

Общото събрание на Е.ОН е решило като дивидент да бъдат разпределени 5 млн. лева от печалбата на дружеството за миналата година - една трета взема държавата, а другите две трети се разпределят сред останалите акционери.
Това съобщи в парламента министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, цитиран от БТА. Печалбата на Е.ОН е около 20 млн. лева. На въпрос дали по тази схема и другите електроразпределителни дружества ще разпределят дивидент, Трайков отговори, че те трябва сами да преценят това, но по негова информация това ще са "едноцифрени суми в милиони".

Държавният дял в дружествата може да се продаде или на самите тях, или да се продаде и на други заинтересовани страни, каза Трайков. Вариантите за продажба според министъра са или търговска продажба на държавния дял, или акциите на държавата да бъдат пуснати на борсата. Ще изчакаме проверката на регулатора дали има нередности при аутсорсинга при електроразпределителните предприятия и тогава ще определим какви мерки да предприемем, каза Трайков.

Каквито и да са разходите за външни услуги, не мисля, че това ще се отрази върху цената на тока, посочи още той.
Представителите на трите електроразпределителни дружества бяха изслушани от парламентарната икономическа комисия.
От E.ON не желаят държавата да продава миноритарните си дялове в ЕРП-тата. От ЧЕЗ заявиха, че ако правителството търси някакви антикризисни мерки, най-логично би било генерираните печалби на дружеството да бъдат насочени към инвестиции.От EVN обясниха, че, ако са били изплатени дивиденти от 2005 г. насам, две трети от печалбата е щяла да отиде в чужбина. 
 
Регионалният мениджър на ЧЕЗ за България Ян Вавера отбеляза, че е много по-добре генерираните печалби да останат в страната и да не се изплащат дивиденти. Иначе, ако бъде направена подобна стъпка, 67 процента ще отидат в Чехия, добави той.
Вавера уточни, че за пет години, откакто ЧЕЗ е в България, са инвестирани 370 млн. лв. в мрежата за подобряване на услугите, което е с 80 млн. лв. повече от получената печалба. По думите му регулаторът признава на компанията 70 млн. лв. годишно за инвестиции, но тези пари не са достатъчни и затова ЧЕЗ не успява да изкупи всички нови присъединявания към мрежата.

Намаление на загубите по мрежата отчитат от EVN. По думите на Йорг Золфелнер, мениджър на компанията за България, това е добре за държавата, защото увеличава приходите от ДДС с 8 млн. лв. всяка година. За 2009 г. отчетените загуби на дружеството са 12,2 на сто.