Пропускливи черва - бариерната граница между храносмилането и автоимунитета
Как да защитим чревното си здраве?
Обратно в новинатаКоментари - Пропускливи черва - бариерната граница между храносмилането и автоимунитета | Днес.dir.bg
Коментари
Казвате, че "Приемът на пробиотик и пребиотик е задължителен..." Не винаги това е задължително, даже в някои случаи е опасно. Ако имунитетът е сринат по някаква причина, приемът на пробиотици, макар с уж полезни бактерии, може да доведе до пробиотичен сепсис и опастност за живота! Да не говорим, че мнго хора с проблемни черва имат и скрито състояние, наречено SIBO - свръхбактериален растеж в тънките черва. Тогава имаме прекалено много бактерии (включително и "полезните" лактобацили и стрептококи") в тънките черва, които хранейки се с със захарите от храната отделят газове и предизивкват подуване на корема, лошо усвояване на храната и т.н. Препоръчително е да си приложи "Low FODMAP" диета или в някои случаи дори антибиотици.
Много добре е обяснено, че се касае за вирусни инфекции. Ако има подлежащ стомашно-чревен проблем, изявена чревна болест, имуносупресия, тежко друго заболяване, така или иначе терапевтичната стратегия се прецезира от лекар. Статията говори за общия случай, не за изключенията.
Те пък и лекарите както успешно ги прецезират тези състояния на стомашно-чревния тракт... Ходил съм по мъките в омагьосан кръг - гледат ме млад и прав, значи нищо ми няма. Конкретно тези синдроми на цьолиакия, раздразнено дебело черво, SIBO, хранителн непоносимости и т.н. са сравнително нови заболявания като и лекарите на запад все още не са наясно за причините и правилните лечения, пък камо ли тези в България. Разните скъпи изследвания, които често дават фалшиви резултати.... нямам думи. Трябва много четене и то на западни статии от лекари, защото нашите са едно десетилетие назад... И метода "проба-грешка".