10 години преди изява на Паркинсон тялото ни дава сигнали
Кои са неспецифичните симптоми на болестта и как да ги разпознаем?
Обратно в новинатаКоментари - 10 години преди изява на Паркинсон тялото ни дава сигнали | Днес.dir.bg
Коментари
Един факт, на който специалистите трябва да обърнат внимание. Пълното право черво е причина за нарушенията в съня и най-вече сънуването на кошмари. Проверката е елементарна. Всеки го е изпитвал, но връзката е съвсем ясна. Обикновено младежите страдат от запек. Причината вероятно са качеството на храносмилателните ензими, които при младите индивиди извличат почти всичко от храната. Непосредствените последствия са нарушение на съня, а дълготрайните - хемороиди.
Обонянието намалява с годините . Така , че спокойно , не всички ще развием Паркинсон.
Може и да си прав, но кошмари имах 6 месеца без нито ден запек. От шест месеца нямам. Със здраве.
Здравей. Предагам да се наблюдаваш, а може би е по-добре да направиш контролиран опит. Поне за мен спомените, без записки са ненадежден метод. Успех.
Съветвам да не се спекулира с изолирани симптоми. Зад всеки един от тях стоят множество причини и вероятни диагнози. Специфичното при паркинсон е, че те са организирани в клъстери, напр. човек има от някакъв момент много бурно спане, което прави впечатление на близките, става депресивен, съобщава, че му намалява обонянието, започва да стои дълго в тоалетната и т.н. Тези симптоми могат да се развият в различно време един по един, а може да се проявят постепенно заедно, докато не направи впечатление, че не отминават, трудно се повлияват и няма друго логично обяснение за тях. Паркинсон в млада възраст е по-рядко срещано и е абсурдно всеки запек, лошо настроение или уроинфекция да се асоциира с това. В интервюто става ясно, че това са ранни предикторни симптоми, които предшестват болестта с 5-10 дори 15 години. Друг е въпросът дали, след последващи образни изследвания, които докажат изменения в мозъка, има терапия и как се прилага тя.
Към казаното от господин доктора,няколко изречения.Към края казва че пациенти със съмнителни симптоми трябва да посещават невролог поне 1 път годишно за да се помисли за навременно и адекватно лечение.Такова обаче както в началото е казано няма.Целта за евентуално започване на подходящо медикаментозно лечение (има различни варианти зависимост от фазата на заболяването)а и физиотерапия е да се облекчат донякъде симптомите и евентуално работоспособността ако е млад индивид. За съжаление болестта прогресира независимо от медикаментите. Най неприятният и опасен не моторен (автономен)симптом е хипотония(ниско кръвно налягане).Това придружено с ригидитета(вдървяване) е много опасно и много често води до опасни падания .За диагнозата на база Клинични симптоми плюс ЯМР-около 150 евро и/или ПЕТ 1200-2000 евро или ДаТСкан(допамин транспортер скенер)1500-4000евро.При нужда генетични изследвания за радост генетично обременени са под 5% от болните.Интересно не само в Градска Клиника Бадема а и в България колко ДаТСкан изследвания в годината правят.