Експерт: Това, което се прави в борбата с пиратството, не е решение
Българските моряци, станали жертва на пирати, ще получат обезщетения, доколкото са осигурени техните трудови договори със съответната застраховка и доколко фирмата смята да ги използва и държи на товарите си
Обратно в новинатаКоментари - Експерт: Това, което се прави в борбата с пиратството, не е решение | Днес.dir.bg
Коментари
Много филми ди гледал!Нашите тюфлеци дето завършват военните училища за нищо не стават та дори и завтършили военно морското училище! Ако военните можеха да решат каквото и да е нещо нямаше да има нужда от политици. Вторите забъркват каши пък първите ги разбъркват за винаги.
Проблемът с пиратството не е решен...защото никой не иска да го реши.Убеден съм ,че при добра воля само за месец всички тия негри могат да бъдат накарани да се скрият в миши дупки.Същото се отнася за трафика на хора ,отвличанията и наркотиците.
Значи международната правова база не пречи на САЩ да нападат която си искат страна по което време си пожелаят, а им пречи да се справят с т.нар. пирати. Даже и си набират групи от желаещи страни като нашата да ги вкарват в американския кенеф, който е много по-голям и по-мръсен от българския. Ако се гледаше международната правова база, сега трябваше да има трибунал, който да съди Буш и други важни персони, включително и Гоце, за предприетата агресия срещу Иран. За западната демокрация международната правова база съществува само тогава, когато на нея е изгодно това. В този смисъл трябва да се разглежда и въпроса за сомалийските пирати.
Някои страни като Сомалия само формално осигуряват контрол в териториалните си води поради липса на военно-морски флот. Международната правова база, както и тази на различните държави не е достатъчно регулирана. В момента няма нито една международна институция която да има правото да съди пирати и да ги праща в затвора. Охранителните фирми, които могат да предложат услгите си на търговския флот се сблъскват със следните юридически пречки. 1.В дадена страна трябва да е разрешено да има оръжие на търговски съд. 2. Не е ясно под чия юристикция попада стрелбата на охранителя? На неговата страна? На страната на пирата? Или на страната в чиито териториални води се стреля? 3.В някои страни, чиито прстанища са дестинацията на търговските кораби е категорично забранено на борда на търговски съд да има оръжие. Някои страни разрешават на мирни кораби да минават през водите им, но ако на борда има оръжие-корабът вече не е мирен. Индонезия, между другото, се бори през последните няколко години доста успешно с пиратството. Около 70 процента от корабите минаващи през Аденския залив, Гвинейския залив край Нигерия и през Малакския пролив са застраховани.
Ебати експертът е тоя тип, щом не е прозрял истинските първопричини на това явление. Впрочем, той си е платена дребна пиончица в голямата игра на ЦРУ.
Въпросът с предпазване от пиратството до сега не е решен от никого. В изредените пиратски страни са отвличани са граждани на всяка европейска страна. Правилно е решението отвлечените български граждани са получат обезщетения, доколкото са осигурени техните трудови договори със съответната застраховка. Но правителството на ГЕРБ заяви че е платил откуп без да покаже нищо черно на бяло. От къде са взети пари за откупа- от данъкоплатците. В нормалните и развити европейски демокрация има прозрачно управление на държава и икономика. Там държавните институции са длъжни публично да дават отчет за изхарчените пари на данъкоплатците до цент ,придружено с показване на оригинални ( а не фалшифицирани) документи. Ако правителството на ГЕРБ претендира да прилага подхода на прозрачно управление, крайно време е да изнесе в интернетните страници на Министерски съвет цялата реална документация по платения откуп плюс отчет до стотинка за платения откуп- това е част от ОТКРИТОТО ПИСМО на Идея за България. ideyazabulgaria.org
Г-н Велков е специалист и следи отблизо борбата с пиратството. Съгласен съм, че трябва да се реши основния проблем, който обаче е междудържавен и не виждам в близко време неговото решаване, а корабите със стоки трябва да се движат. Нашите журналисти, изпълнени с най-добри намерения, винаги ни представят тези страни откъм най-добрата страна - с техните културни цености. Никой не ни запознава с дивашките нрави на по-голямата част от населението. Така или иначе, мисля че на първо време наистина трябва добре да се въоръжат с подходящо оръжие и обучат за борба с пиратството екипажите на корабите пътуващи в този район. Това няма да е трудно, тъй като голяма част от членовете на екипажите са завършили военно-морски училища. Тогава тези пирати (рибари) едва ли ще бъдат толкова нахални и самоуверени, а екипажите на корабите не биха се чувствали така жалки и беззащитни. Освен това трябва да се засили охраната в района. Плененият кораб пътува денонощия, докато стигне брега. През това време спецчасти (командоси) могат да извършат въздушен десант на кораба и да обезвредят пиратите. А то....срамно е в 21 век, при наличието на такава техника и въоръжение да не може светът да се справи с пиратството!
ПРОБЛЕМЪТ Е ЧЕ МНОГО КОРАБИ ОТИВАТ ТАМ И СИ ИЗХВЪРЛЯТ ТОКСИЧНИ И ХИМИЧЕСКИ ОТПАДЪЦИ В СОМАЛИЙСКИ ВОДИ. ТАКЪВ Е СЛУЧАЯТ И НАШИТЕ МОРЯЦИ . ТАНКЕРЪТ Е БИЛ ХИМИЧЕСКИ.СЪЩИТЕ СА БЕЗ ДОГОВОРИ НЕЛИГИТИМНИ.ЗАТОВА И ПЪТУВАТ ДАЛЕЧ ОТ КОНВОИТЕ.
В района на Аденският залив няма нужда от военни кораби охраняващи търговският флот от пирати. Достатъчно е в акваторията да патрулират няколко подводници от лек клас,неядрени въоръжени с конвенционални оръжия включително и торпеда. Районът да се следи чрез сателитна навигация. На всички плавателни съдове от търговсият флот да бъдат монтирани Джи Пи ес излъчватели за тяхното позициране. Всеки кораб да си има код. При подаден сигнал да нападение същият се изпраща до спътника и съответно до всички патрулиращи подводници в района. Да бъдат торпедирани всички плавателни съдове за които се установи ча са пиратски и да не се вземат пленници.
Въпросът с предпазване от пиратството до сега не е решен от никого. В изредените пиратски страни са отвличани са граждани на всяка европейска страна. Правилно е реешнето отврлелените български граждани са поулчат обезщетения, доколкото са осигурени техните трудови договори със съответната застраховка. Но правителството на ГЕРБ заяви че е платил откуп без да покаже нищо черно на бяло. От къде са взети пари за откупа- от данъкоплатците. В нормалните и развити европейски демокрация има прозрачно управление на държава и икономика. Там държавните институции са длъжни публично да дават отчет за изхарчените пари на данъкоплатците до цент ,придружено с показване на оригинални ( а не фалшифицирани) документи. Ако правителството на ГЕРБ претендира да плигага подхода на прозрачно управление, крайно време е да изнесе в интернетните страници на Министерски съвет цялата реална документация по платения откуп плюс отчет до стотинка за платения откуп- това е част от ОТКРИТОТО ПИСМО на Идея за България. ideyazabulgaria.org
spored tozi '' ekspert'' moriacite triabva da se nadupiat pri vida na 4ernilkite........
Много филми ди гледал!Нашите тюфлеци дето завършват военните училища за нищо не стават та дори и завтършили военно морското училище! Ако военните можеха да решат каквото и да е нещо нямаше да има нужда от политици. Вторите забъркват каши пък първите ги разбъркват за винаги.
Проблемът с пиратството не е решен...защото никой не иска да го реши.Убеден съм ,че при добра воля само за месец всички тия негри могат да бъдат накарани да се скрият в миши дупки.Същото се отнася за трафика на хора ,отвличанията и наркотиците.
Значи международната правова база не пречи на САЩ да нападат която си искат страна по което време си пожелаят, а им пречи да се справят с т.нар. пирати. Даже и си набират групи от желаещи страни като нашата да ги вкарват в американския кенеф, който е много по-голям и по-мръсен от българския. Ако се гледаше международната правова база, сега трябваше да има трибунал, който да съди Буш и други важни персони, включително и Гоце, за предприетата агресия срещу Иран. За западната демокрация международната правова база съществува само тогава, когато на нея е изгодно това. В този смисъл трябва да се разглежда и въпроса за сомалийските пирати.
Някои страни като Сомалия само формално осигуряват контрол в териториалните си води поради липса на военно-морски флот. Международната правова база, както и тази на различните държави не е достатъчно регулирана. В момента няма нито една международна институция която да има правото да съди пирати и да ги праща в затвора. Охранителните фирми, които могат да предложат услгите си на търговския флот се сблъскват със следните юридически пречки. 1.В дадена страна трябва да е разрешено да има оръжие на търговски съд. 2. Не е ясно под чия юристикция попада стрелбата на охранителя? На неговата страна? На страната на пирата? Или на страната в чиито териториални води се стреля? 3.В някои страни, чиито прстанища са дестинацията на търговските кораби е категорично забранено на борда на търговски съд да има оръжие. Някои страни разрешават на мирни кораби да минават през водите им, но ако на борда има оръжие-корабът вече не е мирен. Индонезия, между другото, се бори през последните няколко години доста успешно с пиратството. Около 70 процента от корабите минаващи през Аденския залив, Гвинейския залив край Нигерия и през Малакския пролив са застраховани.
Ебати експертът е тоя тип, щом не е прозрял истинските първопричини на това явление. Впрочем, той си е платена дребна пиончица в голямата игра на ЦРУ.
Въпросът с предпазване от пиратството до сега не е решен от никого. В изредените пиратски страни са отвличани са граждани на всяка европейска страна. Правилно е решението отвлечените български граждани са получат обезщетения, доколкото са осигурени техните трудови договори със съответната застраховка. Но правителството на ГЕРБ заяви че е платил откуп без да покаже нищо черно на бяло. От къде са взети пари за откупа- от данъкоплатците. В нормалните и развити европейски демокрация има прозрачно управление на държава и икономика. Там държавните институции са длъжни публично да дават отчет за изхарчените пари на данъкоплатците до цент ,придружено с показване на оригинални ( а не фалшифицирани) документи. Ако правителството на ГЕРБ претендира да прилага подхода на прозрачно управление, крайно време е да изнесе в интернетните страници на Министерски съвет цялата реална документация по платения откуп плюс отчет до стотинка за платения откуп- това е част от ОТКРИТОТО ПИСМО на Идея за България. ideyazabulgaria.org
Г-н Велков е специалист и следи отблизо борбата с пиратството. Съгласен съм, че трябва да се реши основния проблем, който обаче е междудържавен и не виждам в близко време неговото решаване, а корабите със стоки трябва да се движат. Нашите журналисти, изпълнени с най-добри намерения, винаги ни представят тези страни откъм най-добрата страна - с техните културни цености. Никой не ни запознава с дивашките нрави на по-голямата част от населението. Така или иначе, мисля че на първо време наистина трябва добре да се въоръжат с подходящо оръжие и обучат за борба с пиратството екипажите на корабите пътуващи в този район. Това няма да е трудно, тъй като голяма част от членовете на екипажите са завършили военно-морски училища. Тогава тези пирати (рибари) едва ли ще бъдат толкова нахални и самоуверени, а екипажите на корабите не биха се чувствали така жалки и беззащитни. Освен това трябва да се засили охраната в района. Плененият кораб пътува денонощия, докато стигне брега. През това време спецчасти (командоси) могат да извършат въздушен десант на кораба и да обезвредят пиратите. А то....срамно е в 21 век, при наличието на такава техника и въоръжение да не може светът да се справи с пиратството!
ПРОБЛЕМЪТ Е ЧЕ МНОГО КОРАБИ ОТИВАТ ТАМ И СИ ИЗХВЪРЛЯТ ТОКСИЧНИ И ХИМИЧЕСКИ ОТПАДЪЦИ В СОМАЛИЙСКИ ВОДИ. ТАКЪВ Е СЛУЧАЯТ И НАШИТЕ МОРЯЦИ . ТАНКЕРЪТ Е БИЛ ХИМИЧЕСКИ.СЪЩИТЕ СА БЕЗ ДОГОВОРИ НЕЛИГИТИМНИ.ЗАТОВА И ПЪТУВАТ ДАЛЕЧ ОТ КОНВОИТЕ.
В района на Аденският залив няма нужда от военни кораби охраняващи търговският флот от пирати. Достатъчно е в акваторията да патрулират няколко подводници от лек клас,неядрени въоръжени с конвенционални оръжия включително и торпеда. Районът да се следи чрез сателитна навигация. На всички плавателни съдове от търговсият флот да бъдат монтирани Джи Пи ес излъчватели за тяхното позициране. Всеки кораб да си има код. При подаден сигнал да нападение същият се изпраща до спътника и съответно до всички патрулиращи подводници в района. Да бъдат торпедирани всички плавателни съдове за които се установи ча са пиратски и да не се вземат пленници.
Въпросът с предпазване от пиратството до сега не е решен от никого. В изредените пиратски страни са отвличани са граждани на всяка европейска страна. Правилно е реешнето отврлелените български граждани са поулчат обезщетения, доколкото са осигурени техните трудови договори със съответната застраховка. Но правителството на ГЕРБ заяви че е платил откуп без да покаже нищо черно на бяло. От къде са взети пари за откупа- от данъкоплатците. В нормалните и развити европейски демокрация има прозрачно управление на държава и икономика. Там държавните институции са длъжни публично да дават отчет за изхарчените пари на данъкоплатците до цент ,придружено с показване на оригинални ( а не фалшифицирани) документи. Ако правителството на ГЕРБ претендира да плигага подхода на прозрачно управление, крайно време е да изнесе в интернетните страници на Министерски съвет цялата реална документация по платения откуп плюс отчет до стотинка за платения откуп- това е част от ОТКРИТОТО ПИСМО на Идея за България. ideyazabulgaria.org