Коментари - Сърбите обявиха шопската салата за тяхна | dnes.dir.bg
назад

Сърбите обявиха шопската салата за тяхна

На Балканите сме свикнали да спорим за всичко и всеки един от нас да твърди, че той е най-великият, включително и за откриването на Луната. В съседна Сърбия стигнаха доста далеч и обявиха не само шопите, но и шопската салата за стар сръбски специалитет, съобщи БГНЕС.

Обратно в новината

Коментари - Сърбите обявиха шопската салата за тяхна | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Което не е комплимент за шопите. Все велики нации, но на много тясно място се бутаме. Шопска салата има в ресторантите в Охрид и Одеса, сигурно и другаде в бившия соц, т. е. широко сръбско влияние. Пълна простотия.

И какво сега ? Да извикаме НАТО да ги бомбардира ли ?

Доматите са се появили на Балканите в началото на 19 век, така че .............. . А названието на тази салата е на бившето Балкантурист в менюто на ресторантите към тази организация.

сега за една салата ли ще се караме! какво като са казали, че е тяхна и аз мога да кажа, че съм измислила азбуката!

А как се казва ? Београдска салата ??? dgd. ние сме в ЕС и ще я патентоваме преди тях (май така беше). Нали Слвенците патентоваха ракията :)

СПЕШНО ДА СЕ НАЗНАЧИ СПЕЦИАЛЕН ОТДЕЛ КЪМ МИНИСТЪРА БОЖО ДИМИТРОВ И ДА БОРИ СРЪБСКАТА АТАКА СРЕЩУ БЪЛГАРЩИНАТА! ДАВАЙ, БОЖО! АПРОПО, НЕ ЖИВЕЯ В ЕВРОПА, ТУК ШОПСКАТА САЛАТА Я НАРИЧАТ ГРЪЦКА:)

тия сърби да си гледат техните кирливи бараки и да не крадат чуждо

Малииии тия знаят ли с какво се захващат. Със шопите дори и пияните и лудите не искат да си имат работа! Мир на праха им на сърбите, накрая верно ще си останат само под една круша близо до Белград. Айде майната им тъпа сръбска.

повечето езици първоначално не са били писмени, а впоследствие говора е бил записвна посредством буквите, които са взели- в европа основно от латински и кирилица. Данните, които са записани и в момента достигнали да нас за даден народ от средновековието са на латински, гръцки, иврит. Днешна София е приела първото си име като София, защото я нарекли на едно от многото ,,божества,, в което се прехласвали по онова време. Само, че София изписана на древните езици мове да се прочете и Шопия. От това вече лесно може да се разбере защо и населението в района на града е започнало да се назовава с това име. От гледна точка пък на Сърбия - първо, пак според основните правила на фонетиката, много добре залегнали в старите писмени езицим, в които БВ, Сървия, като СЪРВ- сервирам-както и славянин SLAVE значи роб- т.е сърбите просто са си едни прислужници. Второ имайки предвиднедостъпностт на балкана дори и да сега естествено, че ориентира за местоположение на дадено население е най- развития наблизо важен административен център, който по римско време е бил София- така и населението е започнало да бъде определяно като Софи или Шопи, което се запива по един и съя начин на основни за образованието от римско време писмености.

te sa si shopi :)

Те и Косово мислят за сръбско та една салата им остана

Стига сте създавали с такива бомбастични изводи и заглавия раздор между Балканите народи. Крайно време е да оставим грешките в миналото зад гърба си, да не се обвиняваме един на друг и се наричаме врагове и по този начин да продължаваме да се самоизолираме от естественото ни цивилизационно място -Европа, а да си подадем дружно ръце в нови съюзи на християнските народи. Само в съюз може да живеем в мир и да просперираме, а не оставаме бедни и враждуващи помежду си. Да гледаме другите европейци как живеят. Например французи и германци са се клали през войната на Ватерлоо, но веднага след войната дружно се прегърната и обединиха в единна икономическа зона без граници, така Германия без бой си върна Лотарингия и Елзас.Същото направиха северните народи- Швеция ,Дания, Финландия и Норвегия, Исландия- враждуващи помежду си в различни лагера през войната, те се обединиха след войната в обща регионална икономическа зона без граници със запазване на държавността и националната си култура , смесиха икономиките си в джоин венчъри и се вдигната от огромните разрушения на войната, изградиха силни икономики и силни високо демократични държави и общества. Нека да следваме примера на развитите европейци за да бъдем като тях европейци, а не да си оставаме диви балканци враждуващи помежду си. Идея за България.

Тогава плескавицата е българска...Ама -ха...:)

ама сериозно - и там я има. наскоро се върнах от Белград и с очудване видях в менщто на кръчмето дето ядохме Шопска салата! естествено че я ядохме. има малко повече лук от колкото ние слагаме! пак са ни изкопитали сърболята! БЪЛГАРСКА е ествствено!

аз мисля, че е македонска, а то сръбска била

българин е измислил компютърът... цял свят ползва компютри... следвайки сръбската логика - всички на тая планета са българи ама понеже живеят из разни там други държави с други имена не се наричат българи а американци, французи, китайци и т.н.

Сръбската необразованост е пословична, а нахалството - безгранично. Тия ще изпукат от завист.

Сръбска им работа -нима забравят ,че цитираните райони са части от стара България ,които по един или друг начин с помощта на спекулации и намесата на Великите сили са ни били отнети.Те никога не са били отвоювани от сръбската армия а точно обратното.Скоро гледах клип и от един руски сайт в който една българска песен ,пята дори на български от оркестър от Косово се обевяваше за сръбска.Нали и в Ксово има останали българи от времето когато областа е била част от България.

Те това е на Балканите. Всеки е по-велик, по-красив, по-древен и по-значим от другия.

Руската салата у нас в Русия се нарича салата Оливие, турското кафе у нас в Гърция се нарича Кафе Елиникон - тоест Гръцко кафе, нашата партизанска песен Имала майка едно ми чедо Никола се пее от албанците като народна песен и т.н.На Балканите всичко е свързано и е много трудно да се рзделя кое на кого е.

ХА-ХА-ХА тогава сръбската наденица е наша!!!

Abe da vi pkam na glupavite sporove, zaradi edna salata 6e se izkolite sus susedite si...ni6to 4e v 30% ot BUlgaria ve4e se govori samo na turski i cigansi - vie se karaite sus serbite za 6opskata salata. Deba i curvulite prosti!

Пропуснах да отбележа, че през Средновековието доматите и чушките са били произвеждани и консумирани само и изключително от индианците. Последните вероятно са роднини на сърбите и българите. Носиите им не се различават особено от шопските. Само дето вместо овчи калпаци носят пера. Иначе са същите перушанковци.

много важно чия е!по-важното е да е пресна и от охладени зеленчуци!!

В това не виждам конфликт, а чудесен повод да пийнем една ракия по съседски. Пък сърбите, ако искат, могат и националният ни дълг да обявят за техен ;)))

Сърбите са такива комплексари завалиите че чак ги боли от комплекси :)))

Шопската салата навсякъде знаят, че е сръбска, за съжаление. Отдавна са я обявили за своя сърбите, ние явно докато сме спали зимен сън и през лятото. В Словения от три години се опитвам да им обясня, че си е абсолютно българска, сиренето си е наше, салатата също... В Италия също я знаят за сръбска ....

Луно, луно - земьо македонска и за тебе ли ке се тепаме ........

Тия мойте ептен изперкаа!

Да патентоваме комбинацията - Шопска салата + ракия

от белата ракия

а така най -сетне се появи още едно българско малцинство в Сърбия добре че беше Шопската салата за да разберем за него:))). С още малко шопска салата и повечко ракия всичко ще си обадят сърбите ;)

ehhh kompleks kompleks...shto im vyarvate na typite srpski vestnici...az poznavam mnogo syrbi...nito edin ne mi e kazal che shopskata salata e tyahna ili che shopite ot nashata strana sa srbi...

Сръбската шопска салата е гола вода - много ситно нарязани домати, чушки и краставици и най-много лук, щото сърбите без лук не могат да седнат на масата... отгоре малко натрошено сирене, а на запад - в Босна и Хърватска, това сирене често е жълто и гадно, настъргано на ситно ренде, и добавят сметана, с която цялата работа става мазало - няма нищо общо с истинската нашенска шопска салата с едри домати, краставици и чушки, с магданоз, много малко лук на полумесеци и истинско бяло овче сирене! И със зехтинец, който я прави ароматна и чудесна! Сърбите са тъпи националисти и шовинисти, способни само да слугуват на западняците и да се бият помежду си и с останалите народи от бившата Югославия, които заради това им биха шута и ги свряха /съгласно пророчеството от 19 век/ под една слива, на площ колкото една костилка, под управлението на черен мъж с името Коштуница! Да се скрият нейде, а Божо Димитров да се мобилизира и да остави единичните случаи на някоя си българка в Македония, която се скарала с мъжа си, ами да направи една програма за масиран отпор на сръбските шовинистични изстъпления срещу българските реалии! И последователно да я изпълни, че ще ни вземат и името българи вече!!!

Да им узнем плескавицата, дека са се уйели, па имат зор за постно! :))

Тука на Балканите така сме се омешили, че все едно е кой какво е измислил пръв. По-важното е на чия трапеза е.

Сърбите взеха шопска салата, гледайте как румънците ще вземат ракия и ние ще си останем с пръстче в гъ...з....че!!! Турците ще вземат суджук, гърците - таратор и ние ще си останем с едната мусака, ако не я обяват македонците.

То пък една салата. Нарязани наедро зеленчуци. В цялата Дунавска равнина я правят още по-хубава - по-наситно, с парченца и пресни и печени червени и зелени чушки, по-малко лук, повече магданоз. И пак с обче сирене. И е сто пъти по-вкусна от тази, наистина кръстена от Балкантурист Шопска. Само дето там и из цяла Северозападна България се казва мешавица или мешана

гадни,долни,жалки серви!дано напуснете Войводина съвсем скоро! вие сте като Нокиа-всяка година все по-нов и по-малък модел

Голям прас като са я взели! На си я ядат! Аз предпочитам български плескавици за мезе :)

Salatata e obshta. Musakata e grutska, taratorut ne e bulgarsko izobretenie, nito skembe-chorbata i pr.

ДО НАБЛЮДАТЕЛ:и за мусаката не се прав-гърчулята вече я правят,само заливката е със сос като бешамел

Всъщност... има ли значение? Шопска салата, гръцка мусака, турска баклава, мамалига... вместо да премахваме границите издигаме стени. Балканска щуротия!

че сега щяхме да граничим с наследните на латинците, а не с цигани, които уж били славяни. Проблемът с българката в Македония пак от тях идва.

Тази странна и доста вкусна мешавица с млечно-зеленчуков произход, кръстена от незнаен чиновник на Балкантурист ШОПСКА салата си е достатъчен повод за трета Балканска война...дано да ни се размине. По тоя повод довечера ще ударя две ракии с една голяма салата...шопска...

Да духат супатааааааааааааааа

Колко много безделници (форумци). Поне едно бебе аправете.

Не беше ли Белград гранична българска крепост ?май да;-)))))Що ли им е погребан краля в София?А не......Ми щото са просто племе от нас;-))))то му писва на човек да ги слуша-мотого са готин и за маса и за....ама всяка жаба да си знае .....