За това се договориха президентът Георги Първанов и президентът на Палестинската автономна власт Махмуд Абас.
Абас предложи София да стане домакин и на някои от кръговете на преговорите от Близкоизточния мирен въпрос, предаде Дарик.
Икономическият компонент е много важен за постигането на сигурност и траен мир в Близкия Изток, заяви Георги Първанов. Той конкретизира, че страната ни и Палестинската автономия могат да си сътрудничат в области като строителството и туризма.
„България е член на Европейския съюз и аз лично бих работил за една още по-активна позиция на Евросъюза в тази решаваща за преговорите по близкоизточния въпрос година”, каза още българският държавен глава.
Махмуд Абас изрази надежда, че статутът на Палестинската автономия ще бъде уреден до края на тази година. „Налице са много пречки, но се надяваме, че ще ги премахнем”, допълни Абас.
На въпрос за ескалиралото напрежение между Израел и Палестина в края на миналия месец президентът Георги Първанов заяви, че трайният мир в Близкия Изток изисква силното лидерство и от двете страни.
„Необходимо е насрещно движение, трябва да се респектират крайните екстремистки прояви, от които страда единствено мирното население”, коментира Първанов.
Между България и Организацията за освобождение на Палестина бе подписана програма за сътрудничество в областта на образованието, науката и културата. Георги Първанов я определи като знак за намерението ни да търсим активно духовно общуване, а Махмуд Абас – като знак за укрепяването на отношенията между двете държави.
България открива свое дипломатическо представителство в Рамала. Ръководител на дипломатическото представителство при Палестинската власт ще бъде Николай Николов. Мисията ни ще съдейства на Дружеството за палестинско-българска дружба, каза президентът Първанов. По думите на външния министър Ивайло Калфин, близо три хиляди палестинци са завършили висшето си образование в България.
Вижте снимки визитата на президента