През пролетта от НЗОК обявиха процедура за договаряне на цените на над 160 продукта за лечение на онкологични заболявания, но за 16 от тях фирмите не се явиха на преговори, за други 23 отказаха да дадат исканите отстъпки.

"Въпреки това, ще ги плащаме", увери днес д-р Цеков. Има идея бюджетите на болниците да се формират от пациентите – да се отчитат на базата на тези пациенти, които са избрали съответната болница.

"Горе – долу и сега става така. Но това, което искаме да въведем е отчитането онлайн на болниците. Ако има промяна на диагнозата от по-ниско платена към по-високо платена ще можем да реагираме своевременно и да правим проверки. Да наложим нов вид контрол – не последващ, както е в момента, а непосредствен. Защото в момента нашите възможности за реакция са почти никакви", допълни управителят на НЗОК.

По думите му софтуерни специалисти са уверили, че идеята може да стане факт през 2013 г. Според Пламен Цеков не е необходимо проверка на всеки отделен случай, а само на фрапиращите.

"Другото голямо предизвикателство е да изчислим реалната стойност на всяка клинична пътека. Имаме база данни да изчислим какви са разходите, друг е въпросът колко коректно са подавани данните. Ще дискутираме цената им – какво плаща касата, в какъв размер и какво не достига. В момента има достатъчно пари да се покрият всички разходи за пациента, проблемът е в заплатите за медицинския персонал", категоричен бе управителят на НЗОК.

Той допълни, че е важно да се спре "изтичането" на медици, като това може да стане с нарастване на доходите им. "В зависимост от отношението към пациентите болниците ще могат да формират по-добри бюджети. Водя разговори с много шефове на болници, идеята се приема добре, но всички искат детайли. Ако не срещнем подкрепа ще остане сегашният модел и ще търсим начини за усъвършенстване", каза още д-р Цеков.

По-късно министърът на здравеопазването Десислава Атанасова заяви пред журналисти, че 5 лекарствени продукта за лечение на онкологични заболявания все още липсват на българския пазар, но директорите на болниците са инструктирани как да процедират при нужда от тях и постепенно тези проблеми се решават, предаде БТА.

По думите на Атанасова тези лекарства се произвеждат от една австрийска фирма, която доставя медикаменти не само в България. "Това е проблем, с който преди време се занимаваше и Европейската комисия, като чрез конферентни връзки бяха включени всички агенции по лекарствата, за да се вземе решение как да се действа", припомни здравният министър.