Това е предвидено в представения вече на сайта на Министерството на здравеопазването проект на нов стандарт за спешна медицинска помощ, съобщава Дарик радио.

До осмата минута екипите на Спешна помощ ще трябва да пристигат при пациенти в най-критично състояние, които ще са с червен код. Това са хора с животозастрашаващи признаци и симптоми вследствие на заболяване или увреждане с висока вероятност от фатален изход, ако не се предприемат незабавни действия, пише в стандарта.

Между 8 и 20 минути ще чакат пациентите, които са в нестабилно здраве и потенциална опасност на живота, с признаци и симптоми вследствие на заболяване или увреждане, които могат да прогресират и да доведат до усложнения, които могат да застрашат жизненоважните функции, системи или органи, ако не се приложи бързо лечение. Те са обозначени с жълт код.

Със зелен код са обозначени пациентите, при които има нисък риск от настъпване на усложнения. Те може да чакат между 20 и 120 минути, тъй като според новия стандарт са стабилни пациенти.

Едни и същи на пръв поглед проблеми обаче може да попаднат в различна категория, става ясно от проекта, пише в. „Сега”. Така например нетравматично кървене може да бъде категоризирано с червен код, ако е налице загуба на съзнание или нарушение на дишането. По-малко спешно е, ако има само световъртеж или идва от гениталиите. Със зелен код пък е „ограничено рецидивиращо кървене при пациент на антикоагулант”.

Според данни от 2011 г. при 58% от случаите спешният екип се е отзовал в рамките на 20 минути, при 27% - до половин час, а при останалите 15 на сто от обажданията хората са чакали над 30 минути.

Неотдавна зам.-министърът на здравеопазването д-р Ваньо Шарков обеща всички линейки да достигат до всеки болен в което и да е населено място за най-много 20 минути, като начерта срок до 2020 г.

Очаква се България да получи от ЕС 85 млн. евро за ново оборудване и линейки.