Ненчев каза това след участието си днес в заседанието на парламентарната комисия за контрол над службите за сигурност, където бяха представени законопроектите за специалните служби, както и рамковият законопроект за системата за защита на националната сигурност, предаде БТА.

На паралелно заседание на комисията по отбрана законопроектът за военното разузнаване беше подкрепен.

Попитан за аргументите в полза на Бакалов, Ненчев посочи, че той е преминал през системата, бил е години наред член на комисията по национална сигурност, преподавал е, бил е и вътрешен министър в служебния кабинет - човек, който има доста богат опит и познава системата отвътре.

На въпрос дали ще назначи Бакалов за шеф на службата "Военна информация", министърът каза, че това ще зависи преди всичко от решението на народните представители и от това доколко бързо и динамично те ще се справят с проектозакона.

Ако законът бъде приет в рамките на едно разумно време, аз бих се съобразил с това. Ако има противоречия и законът се отложи във времето, не бих имал необходимост да изчакам, защото службата има нужда от своя директор. Да, разбира се, че ще го назнача, ако няма воля законът да бъде приет в рамките на обозримото бъдеще, в съвсем кратки срокове, защото не мога да оставя службата без директор, каза министърът.

На реплика, че от мнозинството само реформаторите застават зад тази кандидатура и дали има резервна, министърът каза, че би обмислил всяка една кандидатура, която постъпи оттук насетне, но не е склонен да приема тезата, че във военното разузнаване трябва да работи непременно човек от кариерата.

По думите му той самият е преподавал в сферата на сигурността, познава европейската практика и според нея винаги е добре, когато е гражданско лице и има граждански контрол.

Попитан дали ще има уволнения на служители, назначени преди 1991 г. във военното разузнаване, министърът обясни, че това може да става, ако са навършили пенсионна възраст, ако съобразно закона има необходимост. Но лустрация нямам намерение да извършвам, изтъкна той.

На въпрос за отношението му към идеята за обединяване на двете разузнавателни служби, въпреки че проектът беше отхвърлен днес, министърът коментира, че в обединяването има "много положителни тенденции" и би подкрепил такава инициатива, но очевидно няма воля за това.

Попитан трябва ли според него да се обединят военното разузнаване и НРС, Ненчев каза, че трябва да се води много смислен диалог по този въпрос.

По-рано днес, преди заседанието на комисията по отбрана, министърът беше попитан дали възнамерява да оттегли кандидатурата на Йордан Бакалов, защото има много критики. Ненчев каза, че тя до момента не е предложена официално. Това е един от кандидатите, които обмисляме за този пост, посочи министърът.

По думите му е имало и кандидати, които са обсъждани, но не са били възприети сериозно. Ненчев каза, че е имало обсъждане с парламентарните групи, "с колеги", за да бъде направен най-добрият избор.

На въпрос кога се очаква да стане официална кандидатурата, военният министър изрази надежда това да стане следващия месец.

На въпрос не го ли притеснява фактът, че в новия законопроект за военното разузнаване е записано изискването за десет години професионален стаж в системата за национална сигурност, а Бакалов не го покрива, Ненчев отговори: "ето това е аргумент също", но добави, че това е все още законопроект.

На въпрос за основния според него акцент в закона за военното разузнаване, Ненчев каза, че вече няколко пъти е заявил, че има необходимост службата да се реформира.

Преди дни бившият министър на вътрешните работи Цветан Цветанов коментира, че Бакалов не е подходящ за директор на военното разузнаване.