Миналата седмица ученикът от Пловдив бе приет в болница с 55% изгаряния след опит да си направи селфи върху влаков локомотив, където го ударила волтова дъга. Лекарите се борят за живота му. 

Екстремните селфита не са само на гарата. Имаше падане в пропаст, падане по камъни. Трябва обществото да се пребори с този проблем. Екстремното селфи може да доведе до много страдания на цялото семейство. Във всяко училище трябва да има предупредителни афиши, като дори на тях може да има плачещи родители, което ще стресне тези млади хора", каза днес на специална пресконференция д-р Янев от Клиниката по токсикология към Университетската болница в Пловдив, цитиран от "Фокус".

Той подчерта, че не говори за селфито в неговата същност, а за опасните снимки, които залагат живот на карта. По думите му подобен инцидент е отнел живота на три деца, чиито родители са създали фондация за борба срещу подобни прояви. 

Лекарят уточни, че в момента пострадалото момче е в стабилно състояние, но все още има опасност за живота му заради тежкото шоково изгаряне от втора и трета степен по половината му тяло.

По думите на д-р Янев екипите на Бърза помощ в Пловдив са реагирали много адекватно и са били на мястото на инцидента за 3-4 минути и след няколко часа вече било контактно.

На 16-ата минута детето беше докарано. За много бърз период от време нашият екип се събра. Самият вид на раната показва именно това, че става въпрос за изгаряне от волтова дъга. В световната литература това се нарича „флаш-изгаряне”. Но има и същевременно няколко участъка, които са по-дълбоки, което идва да покаже, че е преминал ток през тялото", добави той.

Докторът уточни, че детето е с така наречената ретроградна амнезия, което се дължи на падането от влака. Нямало никакво обяснение за случилото се, не помнело дори името на баща си.
По думите на Янев най-вероятно момчето е решило да вдигне ръцете си и да скочи, за да се снима в летежа  но е докоснал 20-киловолтовото напрежение на мрежата.

Вчера от 16:00 часа излезе от фазата на шока. 72 часа представлява именно фазата на термичния шок. Направиха му се две превръзки с хидротерапия под обща анестезия. Вижда се, че и статусът на раните е подобрен", уточни лекарят, но подчерта, че е много рано да се каже дали ще има последствия за целия организъм. 

Със сигурност лечението ще продължи месеци, а белезите ще останат за цял живот. Засега момчето е поставено  в специално флуидно легло, което подсушава раневите повърхности и намалява загубите през кожата.