Според вестник "Хюриет“ всички те са част от т.нар. "паралелна държава", както турските власти наричат привържениците на проповедника Фетуллах Гюлен, а целта им била да отстранят ръководството на страната.

За престъпленията, в които са обвинени, всеки от журналистите може да получи от 10 години затвор до няколко доживотни присъди, съобщи Ройтерс, цитирана от БНР.

Сред издадените заповеди за задържане е и тази на известния журналист Назли Иличък, който през 2013 г. беше уволнен от проправителственото издание "Сабах“ заради критиките си към министри, обвинени в корупция.

Иличък не е бил открит в дома си и най-вероятно е на почивка на Егейско море и местните власти са уведомени.

До момента турските власти са арестували, уволнили или разследват близо 60 хил. души от полицията, армията, съдебната и образователната система и държавния апарат за съпричастност с опита за преврат.

3000 нови съдии и държавни прокурори ще бъдат назначени в Турция, за да запълнят овакантените работни места на хилядите служители, отстранени от постовете им.

Правосъдният министър Бекир Боздаг уточни, че правителството вече е било насрочило 1500 изпити през ноември за бъдещи съдии и прокурори. Този брой е бил удвоен в светлината на "скорошните развития", каза той.

Министърът на образованието Исмет Йълмаз съобщи, че Турция планира да назначи над 20 хиляди учители, които ще заменят колегите им, уволнени по подозрение в подкрепа за мрежата на ислямския проповедник Фетхуллах Гюлен, когото турските власти подозират, че стои зад опита за преврат.

Вчера стана ясно, че турските власти обмислят възможността да публикуват документи, съдържащи информация за плановете за промяна на Турция при успех на преврата.