В съобщението на ВСС не се уточнява, че предложението за налагане на най-тежкото дисциплинарно наказание е във връзка именно със запора върху собствеността на вестниците "24 часа" и "Труд". В него се посочва само, че след над 10 отделни сигнала, както и по повод медийни публикации от 2010 година досега, проверка е констатирала нарушения по образуването, движението и приключването на гражданските дела и обезпечителните производства.
Сред тях са неспазване на сроковете, закъснение от 15-18 месеца по изписване на решения, нарушаване на принципа на случайното разпределение на делата, които се характеризират със своята многобройност и тежест, уточняват от инспектората.

Реакцията идва само ден, след като гръмна нов скандал между двамата основни собственици на медийната група - Любомир Павлов и Огнян Донев, и третия - Христо Грозев. Последният получи съдебна заповед за запор за движимото и недвижимо имущество, която съдружниците му обявиха за фалшива и обжалват.

Вчера "Труд" съобщи, че след като преди месеци между собствениците тече съдебен спор за собствеността, поредната от общо 6 молби на Грозев е била отхвърлена само преди по-малко от седмица. Последната обаче, най-неочаквано получила ход, след като съдийката Мария Георгиева издала обезпечителна заповед и това доведе до влизането на съдебен изпълнител в сградата на изданията и печатницата, за да направи опис на имуществото.

Междувременно главният прокурор потвърди, че от месеци се проверява сигнал за пране на пари срещу Любомир Павлов и Огнян Донев, пак по сигнал на Грозев.

БТА съобщи, че през август е започнала проверка срещу съдийката по делата между общината и фирма "Ирис БН". През февруари по искане на частен съдебен изпълнител е образувано изпълнително дело срещу общината и са запорирани сметките й в две банки. Съдът обаче отменя това. Фирмата обжалва и по една от жалбите се произнася Георгиева. Тя потвърждава запора и осъжда общината, без да е страна по делото, да плати 150 000 лв. хонорар на адвоката на частната фирма.

По друго дело съдийката е уважила искане за запор върху акциите на общината в Халите. Според инспектората на ВСС съдията е разпоредила действия на съдия-изпълнител по решение на съда. Това обаче не било годно изпълнително основание, тъй като липсва осъдителен диспозитив - запориране на акциите на Столична община в Централни хали.

Актът за извършената проверка и констатираните нарушения е връчен на председателя на СГС и на самата Мария Георгиева на 29 септември. След изтичане на срока за възражения, каквито не са постъпили, инспекторатът е приел решение да предложи уволнение.

Ако се съобрази с него, ВСС трябва да започне дисциплинарно дело срещу Мария Георгиева, по време на което ще трябва да я изслуша и да събере всички факти по сигналите срещу нея. Едва след това членовете на съвета, ще трябва да гласуват дали да накажат съдийката и каква да е санкцията, съобщи "Дневник".