Налице са две противоречиви тенденции в обществените нагласи, чието развитие през оставащите седмици до вота ще окаже съществено влияние върху изборните резултати в София в битката за кметския пост. Благоприятната за сегашната столична управа тенденция е преобладаващата удовлетвореност от работата на кмета Йорданка Фандъкова (44 на сто) и умерено позитивната оценка за развитието на града - 40 процента от софиянци са на мнение, че ситуацията в столицата се подобрява срещу 20 на сто, според които се влошава.

Положителните оценки се дължат основно на подобренията в централните градски зони. Критичните оценки за състоянието на районите обаче остават твърде високи. 60 на сто от столичани твърдят, че на кварталите не се обръща достатъчно внимание и в тях няма съществено подобрение.

Неблагоприятна за сегашната местна управа тенденция е, че сред огромното мнозинство от избирателите (76 на сто) преобладава мнението за наличието на корупция в управлението на Столична община. Това е и един от основните фактори, които стимулират търсенето на алтернатива на сегашния модел на управление на общината.

Към момента 55-59 на сто от избирателите в София заявяват готовност за участие в местните избори, а регистрираните нагласи показват нарастваща вероятност за балотаж в кметския вот. Трима претенденти имат най-големи шансове да достигнат до него: кандидатът на ГЕРБ Йорданка Фандъкова, на Синята коалиция - Прошко Прошков и на БСП - Георги Кадиев.

Йорданка Фандъкова стартира кампанията с най-висока подкрепа - 30.8 на сто и така запазва водещата си позиция. На второ място, макар и с малка преднина, се нарежда Прошко Прошков (12.9 на сто), който бележи ръст през последните месеци и на трето - Георги Кадиев (12.4 на сто).

Потенциалът на всички останали кандидати е значително по-нисък от този на тримата водещи. Намерение да гласуват за кандидата на "Атака" Николай Пехливанов заявяват 2.3 процента от избирателите, за Стефан Софиянски - 1.3 процента, за Ангел Джамбазки - 1 процент. Всички те са в процес на мобилизация на своите привърженици, но трудно могат да достигнат до водещи позиции.

Двете основни интриги във вота - дали ще има балотаж и кои ще са участниците в него, зависят от начина, по който тримата лидери в електоралните предпочитания ще се справят с предизвикателствата пред всеки от тях. Пред Фандъкова неизвестните са: дали ще успее да мотивира доволните от развитието на града столичани да я подкрепят по-масово, за да се опита да спечели на първи тур и как ще й се отразят съмненията за корупция в управлението на общината, които споделят мнозинството столичани.
Подкрепата за Прошко Прошков вече надхвърля потенциала на общинската листа на Синята коалиция. Оттук, основното предизвикателство пред него е да разшири кръга на своите симпатизанти извън по-тясната партийна подкрепа и да мобилизира за участие в изборите неудовлетворените от управлението на общината, които за момента остават пасивни.
Предизвикателството пред Георги Кадиев е по-ниската подкрепа, регистрирана към началото на октомври, от потенциала на листата на БСП.