Сметката за бонусите е в МФ. Утре сутрин ще докладвам на премиера и на министър Цветанов, за да могат те да имат данните за заседанието на МС. Ако някой началник на кабинет не се е изплатил, тогава Цветанов като политическа фигура докладва и взема мерки за отстраняване на съответния човек, обясни Дянков, цитиран от БГНЕС.

Вчера Цветан Цветанов каза, че с премиера са се разбрали да дадат отсрочка за връщането на парите до сряда. Той подчерта, че "това става доброволно".

"Откакто сме на власт, от първия ден, много малко зам.-министри и министри са вземали бонуси - около 10 души. Затова досега нито един от министрите не е казал: да, аз получих бонуси", каза Дянков и коментира, че никой министър не е получил бонус, защото премиерът трябва да подпише.
"Както казах, той е доста стиснат. За участие в комисии, във фондове, могат да се получават бонуси. Например, министър Трайков е получавал бонуси през 2009 и 2010 г. и ги е дал. Сергей Игнатов е получил не бонус, а допълнителни пари, върнати са. Свилен Нейков е получил малка сума и я е върнал. Цветанов не е получавал бонуси, здравният министър също не е получавал", заяви още вицепремиерът.

За висшите държавни чиновници той каза, че трябва да има сравнение в администрацията.
"Хората на върха имат повече отговорности и трябва да получават повече доходи. За всички тези бонуси в момента има 52 закона, където се дават бонуси по един или друг начин. В началото на мандата премиерът ясно каза, че през този мандат, понеже влизаме в криза, всички трябва да работим и да сме солидарни с хората, ние няма да получаваме пари. Ние забранихме именно зам.-министри и шефове на политически кабинети да получават от бордове. Защото в миналото в "Булгартабак" и другаде са получавали десетки и стотици хиляди лева в периода на предишното управление, това ние го забранихме", подчерта Дянков.

На въпрос защо е тайно всичко това, той отговори, че е започнало около 2002 г.
"Тогава е имало един закон, но след това е започнало на парче – за една администрация, за друга администрация. Ние сега искаме да обединим в един закон всички тези 52 нормативни уредби", добави министърът.

За миналата година държавата е произвела около 77 млрд. лева, а данъците са около 33 млрд. лева, това са 33,4% от парите на средния българин, което е най-ниският процент в Европа, смята Симеон Дянков.
Той предвижда "до края на мандата ни малко да падне и ДДС".

Неотдавна икономистът Георги Ангелов заяви, че държавата изземва до 60 процента от доходите ни.