По думите на неназования дипломат разширяването на шенгенското пространство изисква доверие към съдебните институции в тези страни, което "сега не съществува", предаде БТА.

Според източници от Брюксел шансовете на Букурещ и София да станат част от Шенген се изпаряват, тъй като редица правителства от ЕС настояват за съдебни реформи и засилване на борбата с корупцията, отбелязва още „Файненшъл таймс”.

България и Румъния се надяват на одобрение за присъединяването си към Шенгенското пространство до края на 2011 г., въпреки възраженията главно на Франция, Германия и Холандия. Трите страни обвързаха членството в Шенген с борбата срещу корупцията и реформирането на съдебната система.  

Европейският парламент ще направи днес оценка за готовността на България и Румъния да се присъединят към Шенгенското пространство за свободно движение. Дебатите по темата са предвидени за следобед, а гласуването на становището предстои в сряда.
Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи на ЕП гласува миналия месец становище, според което двете страни са готови да се присъединят към Шенген. Парламентарната комисия отхвърли предложенията на отделни евродепутати да отпадне определянето на срокове за влизане на България и Румъния в пространството, свободно от граничен контрол.
Отпадна и предложението за обвързване на въпроса за Шенген с престъпността и корупцията в двете държави. Тези проблеми обаче нямат техническите критерии за отварянето на границите, които са изпълнени.

Настоящият ротационен председател на ЕС, Унгария, както и следващият - Полша, изразиха своята подкрепа за София и Букурещ.
„Няма причина Румъния и България да плащат за лошата политика към бежанците на страните от Северна Европа”, коментира в начлото на месеца полският министър по европейските въпроси Миколай Довгиелевич, цитиран от "ИЮ Обзървър" и "Фокус".