В новия списък е включена руската Сбербанк. Затегнати са и наказателните мерки срещу Банката на Москва, Газпромбанк, Росселхозбанк, Внешекономбанк и ВТБ, предадоха ИТАР-ТАСС и Асошиейтед прес, цитирани от БТА.

Освен това се блокират активи на следните отбранителни компании - Митищинский машиностроителен завод, Машиностроителний завод "М.И. Калинин", Алмаз-Антей, Научно-исследователский институт приборостроения (НИИП).

В списъка на новите санкции е включена и компанията Долгопрудний исследователско-произведствений комплекс.

Въведените санкции забраняват износ на стоки, услуги и технологии в подкрепа на руски проекти за добив на петрол на дълбоководни участъци, арктическия шелф или шистови пластове за пет руски енергийни компании: Газпром, Газпром нефт, Лукойл, Сургутнефтегаз и Роснефт.

Затегнати са условията за достъп до чуждестранно финансиране на компаниите Газпром нефт и Транснефт.

Санкции са въведени и срещу корпорацията Ростех, посочва ИТАР-ТАСС.

Западът продължава да налага санкции срещу Москва въпреки крехкото прекратяване на огъня между Украйна и проруските сепаратисти, отбелязва АП.

Путин: Санкциите никога не са давали желаните резултати

Санкциите никога не са давали резултатите, които очакват тези, които са ги въвели, заяви руският държавен глава Владимир Путин във връзка със засилването на западните санкции срещу Русия, предаде AFP, цитирана от Фокус.

Санкциите като инструмент на външната политика са малко ефикасни и никога не са имали очакваните резултати”, посочи Путин в рамките на срещата на ШОС в Душанбе.

Руският президент заяви още, че ще се съгласи с предложението да въведе ответни санкции единствено в случай, че това бъде от помощ за руските производители, предаде ИТАР-ТАСС.

"Ако правителството стигне до извода, че такива стъпки съответстват на интересите на нашата икономика, ние ще предприемем ответни мерки. Но ако е просто за да покажем своята твърдост и да понесем щети заради това, ние няма да направим това", каза той пред репортери.