Срещата е насрочена за края на годината и това е безпрецедентен случай в 25-годишната история на ПАЧИС,предаде БТА.

Ръководителят на руската делегация в асамблеята руският депутат Михаил Емелянов уточни, че въпросът е бил обсъден на среща на председателя на руския парламент Вячеслав Володин с председателката на сръбския парламент Мая Гойкович.

"ПАЧИС е много сложна организация, в нея има държави в двустранни конфликти, но никога досега не се е случвало една страна, която е в остър конфликт с друга страна, да не покани делегацията й на заседание. Сега обаче настъпи такъв възмутителен случай", заяви Емелянов.

Обърнахме внимание на сръбските колеги на този факт и ги помолихме за подкрепа, да защитават интересите на Русия (в ПАЧИС) в наше отсъствие. Защото този факт е безпрецедентен. Украйна плюе не само на нормите на международното право, а и на правилата на парламентарното приличие. Има сложни отношения между Армения и Азербайджан, между Албания и Сърбия, между Армения и Турция, но те винаги са си отправяли взаимни покани. Никога досега не се е случвало страна-организатор да не отправи покана към страна-участник. Това е улична култура. За жалост обаче господин (Андрий) Парубий, който сега е председател на парламента (на Украйна), е дошъл от Майдана, а майданната култура е дълбоко заложена. С това се отличават депутатите на украинския парламент, заяви Емелянов и добави, че Русия няма да може да участва да заседанието на ПАЧИС в Киев, след като не е получила покана.

Парламентарната асамблея на Черноморското икономическо сътрудничество е създадена на 26 февруари 1993 г. в Истанбул от председателите на парламентите на Азербайджан, Албания, Армения, Грузия, Молдова, Румъния, Русия, Турция и Украйна. Впоследствие към асамблеята се присъединяват България и Гърция.

Асамблеята е съставена от 76 депутати от 11-те страни членки на Черноморското икономическо сътрудничество.

Със статут на наблюдател са парламентите на редица страни като Германия, Франция, Израел, Египет, Словакия и Беларус.