Под патронажа на държавния глава Росен Плевнелиев денят беше отбелязан за четвърти път в България, в рамките на световната кампания за повишаване на информираността по въпросите на аутизма "Освети в синьо", съобщи президентският прессекретариат.

Вижте снимки >>>>

Инициативата на ООН има за цел да алармира световната общност за превръщането на аутизма в глобален проблем, да повиши осведомеността и да насърчи ранното диагностициране и ранната интервенция, както и социализирането на хората с проблеми от аутистичния спектър.

На 2 април в синьо са осветени емблематични сгради и забележителности от цял свят, сред които Операта в Сидни, "Емпайър Стейт билдинг" в Ню Йорк и статуята на Исус Христос в Рио де Жанейро.

"На този ден изразяваме своята съпричастност и подкрепа на хората с аутизъм и на техните семейства. Подкрепяме правото им на пълноценен живот, насочваме вниманието към проблема и търсим заедно решенията", каза президентът Росен Плевнелиев в приветствието си по повод Световния ден.

Държавният глава подчерта необходимостта от повече знание, което да повиши съпричастността и сплотеността в грижата за хората с аутизъм.

"Много велики личности, сред които Чарлз Дарвин, Алберт Айнщайн и Моцарт, са имали трудности в развитието си, поради разстройство от аутистичния спектър, но те са успели да открият, да развият и да покажат своя талант на света, да обогатят човечеството и решително да допринесат за неговия напредък", подчерта президентът.

Държавният глава посочи, че през последните десетилетия нараства броят на случаите с аутизъм и честотата на неговите проявления.

Аутизъм се среща средно в 6 от 1000 случая, като засегнати са деца във всички региони на света.

От решаващо значение за тези хора са най-ранната диагностика, адекватната терапия, рехабилитацията, специализираната помощ, доброто образование и заетостта.

Президентът Росен Плевнелиев алармира, че 80 на сто от хората с аутизъм са безработни, а голяма част от работодателите не познават техните добри умения и способности.

Аутистите притежават умения за разпознаване на модели и закономерности, логическо мислене, последователност и усет към детайлите - качества, които ги правят подходящи за различни видове заетост, сред които разработване на софтуер, въвеждане на данни, работа в лаборатории и редица други.

"Но за да се разгърне този потенциал, трябва да бъдат преодолени недостига на професионално обучение, недостатъчната подкрепа за намиране на работа, неосведомеността и стигматизирането на тези хора. Предстои още много работа, за да преодолеем стереотипите в обществото и да изградим ефективен механизъм за подкрепа на аутистите и техните семейства", каза държавният глава.

Росен Плевнелиев се обърна с призив към институциите, към неправителствените организации и местните власти, за подкрепа на способностите, уменията и потенциала на хората с аутизъм.

По-рано днес зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов призова за 50-годишния му юбилей - 8 април, да не получава подаръци и цветя, а парите да бъдат дарени за деца аутисти.