Основният пакет ще бъде свързан с промоция, профилактика и ранно откриване на заболявания, диагностика и лечение на лица в спешни състояния, лечение на внезапно възникнали състояния или заболявания, диагностика на травми и отравяния, на заболявания и състояния при деца, бременни и родилки, диагностика на онкологични и инфекциозни заболявания, на състояния и заболявания на трансплантирани пациенти, на всички състояния, възникнали в резултат на внезапно възникнала промяна на вече диагностицирано или хронично заболяване, обясни Шарков.

В допълнителния пакет се предвижда лечение на диагностицирани вече заболявания, които не водят до непосредствена заплаха за живота или трайно увреждане на здравето и медицинските дейности могат да бъдат планирани във времето без обостряне на стадия на болестта, предаде БТА.

Планирането на медицинските дейности в допълнителния пакет може да бъде извършено след като има поставена диагноза, обективна медицинска оценка на състоянието на пациента, на историята на развитието на заболяването и вероятното бъдещо развитие на болестта, да бъде предоставена информация на пациента относно бъдещия планов прием, която да дава възможност за информирания му избор. Отлагането на плановия прием ще бъде различно от досега предвижданото - 2 месеца, като може да бъде и по-дълго.

За всяка клинична пътека срокът за отлагане на плановия прием ще бъде различен, каза още Шарков. Възможно е този период да стигне и до 8 месеца, уточни той.

Тези предложения са изпратени на председателя на парламентарната комисия по здравеопазване Даниела Дариткова.

"Другата седмица имаме готовност за внасянето му в Министерски съвет", уточни Шарков.