Това каза доц. Михаил Околийски от Националния център по обществено здраве и анализи на пресконференция в БТА.

Другите основни причини, поради които младите хора посягат на живота си, са любовна мъка и проблеми в училище.

По думите на експерта, опитите рядко завършват трагично, но травмата и стигмата остават за дълго време.

В страната ни липсват специализирани центрове за подкрепа при направен първи опит за самоубийство, както и обучени специалисти, които да се включат при вторичната превенция.

"През 2012 г. общият брой на опитите за самоубийство в страната ни е бил 3005, като 766 от тях са завършили с фатален изход", каза д-р Владимир Наков от центъра.

По думите му през последните години се наблюдава намаляване на опитите за самоубийство сред хората на възраст 50-59 г.

Като цяло обаче опитите за самоубийство сред хората в работоспособна възраст са се увеличили два пъти. Най-много са те във възрастовата граница 18-29 години.

Лекарят посочи още, че намалява средната възраст на опиталите да се самоубият както сред мъжете, така и сред жените.

Събраните данни показват, че пикът на суицидните опити е през летните месеци, особено през август. Най-често срещаният опит за самоубийство е чрез медикаменти.

Все още няма ясна хипотеза на феномена, отбелязан през 2010-2011 г., в които се е наблюдавала тенденция за спад през първата година на опитите за самоубийство чрез огнестрелно оръжие, докато през втората година е имало увеличение с близо 50%, каза още д-р Наков.

През тази година е приета Национална програма "Превенция на самоубийствата 2013-2018 год". Според доц. Околийски превенцията трябва да започне в начална училищна възраст.

В края на март пък започнаха безплатни консултации с психиатри и психолози и семинари, като част от мерките на Регионалните здравни инспекции срещу зачестилите самоубийства. Лекари, учители, ученици и журналисти се обучават да разпознават кой може да посегне на живота си.