Това съобщи зам.-министърът на труда Валентина Симеонова по bTV.

В текста се предвижда възрастовата граница, до която родителите нямат право да оставят сами децата си, да е 8 години.
"Сегашната норма казва до 12 години, ако има опасност за децата. Ние преценихме, че дете до 8 години няма нужда от това изискване. Искаме да възпитаме една нова култура у българина – да се научи да сигнализира, когато види дете в опасност. Искаме да разпишем отговорностите на всяка една институция", поясни Валентина Симеонова.

Хората могат да сигнализират за дете в беда на телефон 116 111, обясни председателят на Държавната агенция за закрила на детето Надя Шабани. По думите й в САЩ и малките деца биват учени да звъннат на телефон 911 в случай на опасност.

По думите на Валентина Симеонова в закона има много нови моменти, като този път на фокус не са само децата в риск, а всички деца.
Ще има абсолютно категорична забрана и глоба до 5000 лева, ако лекар каже "остави си детето", каза зам.-министърът.
"Когато се роди дете с проблем, докторът е този, който в присъствието на психолог и други специалисти, трябва да обясни на родилката какъв точно е проблемът", обясни Симеонова.

В закона се регламентира и категоричната забрана да се изоставят децата в дом от 0 до 3 години. Те ще отиват в приемна грижа. Предвиждат се сериозни санкции за изоставяне и неглижиране на децата. Родителите ще трябва да върнат еднократната помощ, давана за дете. Обмисля се и чрез съда родителите, изоставили децата си, да им плащат издръжки. Ако нямат пари, вариантът е да полагат обществено полезен труд.