Украинският президент Володимир Зеленски заяви по време на съвместна пресконференция в Брюксел с белгийския си колега Александър де Кро, че, ако президентът на САЩ Джо Байдън пропусне мирната конференция, организирана от Киев в Швейцария следващия месец, това би било все едно руският президент Владимир Путин да бъде аплодиран на крака, предаде Ройтерс.

Очаква се форумът в Швейцария да се проведе на 15 и 16 юни в курортния комплекс Бюргенщок край град Люцерн, като за участие в нея са поканени повече от 160 държави, сред които държавите от Г-7, Г-20, БРИКС и Евросъюза.

Украйна се надява да приеме колкото се може повече държави, за да излезе с единно мнение как да се сложи край на войната и да се упражни натиск на Русия, която е завзела близо една пета от територията на Украйна. Вашингтон подкрепи провеждането на срещата, но не е обявявал дали Байдън ще присъства.

"Знаем, че САЩ подкрепят срещата, но не знаем на какво равнище", заяви Зеленски, цитиран от БТА. "Отсъствието му [на Байдън] ще бъде като аплодисменти за Путин, аплодисменти на крака лично за Путин", допълни той.

В неделя Зеленски призова и Байдън, и китайския президент Си Цзинпин за присъстват на форума. Русия заяви, че не вижда смисъл от конференцията.

На свой ред белгийският премиер Александър Де Кроо призова към повече усилия, за да се помогне на Украйна във войната ѝ срещу Русия. Той допълни, че тази година на Киев ще бъдат доставени първите изтребители Ф-16 от запасите на кралството, съобщи Ройтерс.

"Украйна ще може да отблъсне нашественика, единствено ако предоставим по-бързо по-добро въоръжение", заяви Де Кро след срещата си с украинския президент Володимир Зеленски в Брюксел.

Допълнително домакинът уточни, че белгийските Ф-16 ще трябва да се използват само на украинска територия, въпреки че неговият украински гост го помоли да позволи на Украйна да използва предаденото въоръжение за удари по руска територия.

В неотдавнашно интервю за "Ню Йорк Таймс" Зеленски спешно поиска от съюзниците на Украйна да дадат разрешение оръжията да бъдат използвани за поразяване на руски артилерийски позиции в близост до украинската граница.

Досега Украйна можеше да поразява цели в Русия само с помощта на безпилотни самолети, произведени на нейна територия.

В края на миналата седмица обаче генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг каза в интервю пред The ​​Economist, че членовете на НАТО, доставящи оръжия на Украйна, трябва да премахнат забраната си за използването им за удари по военни цели в Русия.

"Мисля, че е дошло времето съюзниците да обмислят дали да не отменят някои от ограниченията, които са наложили върху използването на оръжията, които са дарили на Украйна", каза Столтенберг, като напомни, че се водят боеве в Харковска област. "Да се отнема на Украйна възможността да използва тези оръжия срещу легитимни военни цели на руска територия силно затруднява защитата ѝ", подчерта той.

"Ако Украйна използва оръжия, доставени от западните ѝ съюзници, за нападение срещу руска територия, това не означава, че Алиансът е пряко замесен в конфликта", коментира темата и днес  генералният секретар на НАТО.

Съединените щати многократно са казвали, че не насърчават Украйна да нанася удари вътре в Русия, въпреки че Украйна упорито лобира за това, но според публикация във в. "Ню Йорк таймс" правителството на САЩ вече обмисля да разреши използването на западни оръжия за обстрел на цели на руска територия.

Германия не подкрепя възможността Киев да използва германски оръжия за поразяване на цели в Русия, стана ясно от коментар по темата на германският канцлер Олаф Шолц. 

Британският външен министър Дейвид Камерън заяви по време на неотдавнашното си посещение в Киев, че Украйна сама трябва да реши дали да използва британски оръжия срещу позиции в Русия.