На пресконференция посветена на руската външна политика през изминалата година, Лавров каза още, че не бива етнически албански сили да присъстват в населените със сърби райони в северната част на Косово.

Всички разбират, че не трябва да се допуска избухване на въоръжен конфликт, изтъкна още външният министър, цитиран от РИА Новости и БТА.

Що се отнася до влака Белград - Косовска Митровица, веднага след тези събития ми се обади Ивица Дачич (сръбският външен министър) и анализирахме какво всъщност се е случило.

Вижте снимки на влака >>>


На пътническия влак, носещ надписи "Косово е сръбско" на 20 езика и боядисан в цветовете на сръбското знаме, на 14 януари не му беше позволено да влезе в Косово, където сръбското правителство твърди, че етническите сърби са под заплаха от страна на косовските албанци.

Мога да кажа само едно - ЕС трябва да успокои тази ситуация и да направи така, че да се спазват споразуменията между Белград и Прищина, постигнати с посредничеството на Брюксел, коментира днес Лавров.

Ръководителят на руската дипломация посочи, че съгласно тези споразумения свободата на движение на хора не трябва да се ограничава и в Северно Косово, където живеят сърби, не трябва да има албански силови структури.

Смятам, че в този случай бяха нарушени поне няколко от тези договорености, заяви руският министър. Надявам се, че този път всички разбират необходимостта да се избегне въоръжен конфликт, изтъкна той.

По думите на Лавров изострянето се създава от политиката на онези, които на всички балкански народи налагат така наречените европейски ценности в нова съвремененна постхристиянска опаковка, съобщи Спутник.

По повод на ситуацията в Босна и Херцеговина Лавров отбеляза, че Русия неведнъж е напомняла на западните партньори, че вече става "неприлично" в Босна и Херцеговина, която се смята за независима държава, да се запазва апаратът на така наречения върховен представител, който има правата на генерал-губернатор и може да наложи на трите съставни народа всякакви решения. Това предизвиква раздразнение, обясни Лавров.

Министърът заяви, че е необходимо да се спазват Дейтънските споразумения за Босна и Херцеговина.

Никой не разрушава тази държава. (Президентът на Република Сръбска) Милорад Додик неведнъж е изказвал своята привързаност към тези споразумения. Те обаче се нарушават именно от онези, които се опитват да взимат решенията в Босна без да отчитат мненията на трите народа, а именно в това е същността на Дейтънските споразумения, каза още Лавров.

На пресконференцията за събитията от 2016 г. руският външен министър Сергей Лавров заяви още, че Русия е готова да седне на масата за преговори със следващата администрация на САЩ. Той посочи това в коментар на изказването на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, че може да обмисли отмяна на санкциите срещу Русия ако тя е склонна да съкрати ядрения си арсенал.

Лавров коментира и досието за новоизбрания американски президент Доналд Тръмп, подготвено от британски шпионин, като го нарече "груба провокация", а автора на досието - "мошеник, избягал от МИ-6".

Кръстосан огън: За опазването на гражданските права в ЕС