Какво значи странният избор на държавите, които Си Цзинпин ще посети в Европа
Президентът на Китай ще посети Франция, Унгария и Сърбия на фона на антисубсидийни разследвания на ЕС и напрежението във връзка с шпионажа, Украйна и Тайван
Президентът на Китай Си Цзинпин ще посети Европа следващата седмица за пръв път от пет години насам, в рамките на обиколка, която ще обхване неочаквани страни - Франция, Унгария и Сърбия.
Посещението идва в момент, когато Китай се стреми да избегне търговска война с ЕС, докато отношението към Пекин в блока се втвърдява след многобройните шпионски скандали и продължаващата подкрепа на Китай за Русия във войната в Украйна, пише в. "Гардиън".
Първата спирка на Си ще бъде Париж. В понеделник той ще се срещне с френския президент Еманюел Макрон и с председателя на Европейския Урсула фон дер Лайен.
"Китайското ръководство е доста ясно за това, което иска", казва Абигаел Васелие, директор по външните отношения в Merics, германски тинк-танк, фокусиран върху Китай. Си ще се съсредоточи върху лобирането срещу антисубсидийните проверки на ЕС, особено по отношение на електрическите автомобили, и върху стабилизирането на двустранните отношения, казва Васелие.
През септември, в забележки, които широко се възприемат като насочени към Китай, фон дер Лайен заяви, че световните пазари са "наводнени с по-евтини електрически автомобили ... [чиято] цена се поддържа изкуствено ниска чрез огромни държавни субсидии". Проверките предизвикаха голямо недоумение в Пекин, който ги смята за несправедливи и политически мотивирани.
В четвъртък ръководителят на Европейската комисия по въпросите на търговията намекна, че до юни може да бъдат наложени мита върху китайските електромобили, след като започна разследване на държавната подкрепа за производството на електромобили в Китай. Крайният срок за налагане на мерките е 4 юли.
Китай "не може да си позволи да има все повече ограничения за европейския пазар", казва Васелие, но в същото време "на този етап Китай няма оферта за Европа". Това е така, защото една от дългогодишните молби на Европа - и на Макрон - към Китай е Си да окаже натиск върху Владимир Путин, президента на Русия, да прекрати войната в Украйна. "Две години след началото на войната европейците разбраха, че ... това няма да се случи", казва Васелие.
Професор Шен Динли, изследовател на международните отношения в Шанхай, казва, че за Китай въпросът за Тайван е по-важен от този за Украйна.
Макрон, фон дер Лайен и Си се срещнаха за последен път лично през април миналата година, когато европейците бяха на посещение в Пекин. Макрон, който пристигна с 50-членна бизнес делегация и си тръгна с 18 споразумения за сътрудничество, сключени между френски и китайски компании, предизвика буря по време на това пътуване, когато заяви, че Европа не трябва да се превръща в "последовател на Америка" по въпроса за Тайван. Президентът на САЩ Джо Байдън неведнъж е заявявал, че САЩ ще защитят Тайван с военни средства в случай на опит за китайска анексия. "Когато френският президент посети Китай миналата година ... той много ясно заяви: по въпроса за Тайван Франция трябва да има собствена независима позиция", казва Шен. "Китай оценява неговата позиция."
Личните отношения между Си и Макрон се задълбочиха миналата година, когато китайският президент заведе френския си колега на рядко пътуване до Гуанджоу, град в Южен Китай. Следващата седмица Макрон ще върне услугата с посещение в Горните Пиренеи, планински регион на Франция.
Но въпреки личната химия между Си и Макрон, "лидерите на китайската комунистическа партия нямат приятели. Те имат интереси", казва Чарлз Партън, старши сътрудник в Кралския институт за обединени услуги и бивш британски дипломат в Китай. "Това е начин безмилостно да прокарваш собствените си интереси."
"Където Китай вижда полза от отношенията с Европа като цяло, там го прави. Когато вижда полза от това да се занимава с отделни лица, понякога защото това подкопава цялото, тогава се занимава с отделни личности", казва Партън.
Разследването на ЕС относно предполагаемата държавна подкрепа за автомобилната индустрия е едно от поредицата разпоредени от Брюксел проверки на доставките за Европа, включително на медицински изделия и вятърни турбини, които се продават на 50% от цената на тези, произведени в Европа - която дълго време се смяташе за водеща в сектора. Китай твърди, че търговските разследвания са политически мотивирани и че единственият губещ в една тарифна война ще бъде потребителят.
Акцентът върху двустранните отношения се поставя в момент, когато отношенията на Китай с блока стават все по-обтегнати. В ЕС също така има опасения за дезинформация и чуждестранна намеса, като в момента е арестуван сътрудник на германския евродепутат от "Алтернатива за Германия" Максимилиан Крах по подозрение в шпионаж в полза на китайците.
На 24 април нидерландските и полските офиси на китайската компания за оборудване за сигурност Nuctech бяха обискирани от регулаторите на ЕС в областта на конкуренцията като част от ново разследване за борба с чуждестранните субсидии. Този ход, ръководен от Европейската комисия, беше незабавно осъден от китайското министерство на търговията.
Тарифите за електрическите превозни средства ще бъдат още по-притеснителни за Пекин. По данни на Rhodium Group миналата година вносът на електромобили от Китай в ЕС е достигнал 11,5 млрд. долара.
Си ще посети и един от най-близките си съюзници в Европа - премиера на Унгария Виктор Орбан. Китайско-унгарските отношения стават все по-близки през последните години. През февруари Китай предложи на Унгария да задълбочи връзките си в областта на правоприлагането, с което вече уютните отношения надхвърлиха икономическата сфера и преминаха към споразумение за сътрудничество в областта на сигурността, което предизвика загриженост в други държави от ЕС. Унгария вече е най-голямата база на Huawei извън Китай, а в страната скоро ще бъде разположен първият европейски завод на производителя на автомобили BYD.
В замяна на това Орбан е гласовит поддръжник на Китай на международни форуми. На няколко пъти Унгария се противопостави на предложенията на ЕС, критикуващи Китай по отношение на правата на човека.
Най-символичната спирка от обиколката ще бъде посещението на Си в Белград по повод 25-годишнината от бомбардировката на китайското посолство в сръбската столица от страна на САЩ. Инцидентът, при който бяха убити трима китайски журналисти, предизвика огромен скок на антиамериканските настроения в Китай. Той също така засили враждебното отношение на Китай към НАТО, тъй като ударът беше извършен по време на бомбардировките на алианса срещу Югославия.
Враждебността на Китай към НАТО е една от причините Пекин да запази подкрепата си за Москва след нахлуването в Украйна. Посещението на Си ще "напомни на света, че макар Китай и Сърбия да са географски разделени от евразийския континент, те споделят едни и същи интереси в областта на сигурността. Трябва да засилим сътрудничеството си, за да преодолеем заплахите за сигурността от страна на САЩ и НАТО", казва Шен.
Посещението в Белград не е толкова важно от стратегическа гледна точка, колкото срещите в Париж и Будапеща, но тя се вписва в графика. И със сигурност отговаря на техните намерения и интереси да подчертаят американското поведение", казва Партън.