При първата спънка, след кризата 1996 - 1997 година, когато беше сменено цялото законодателство, не само, че контрол не е указван, а БНБ абдикира. Тя не желае да вземе никакви мерки по отношение на КТБ, каза той пред БНР.

По думите му проблемът КТБ не е нито финансов, не е нито банков, а изцяло политически и може да бъде решен от политиците.

"Не съм чул една партия, която иска да участва на изборите, да ми обясни като избирател какво ще прави с казуса КТБ. Искам това да чуя преди изборите, защото казусът КТБ не е частен случай. Това е опасен симптом на тежкоболната политическа система. Той е трупан 25 години и избива като цирей, защото вътре са политиците, властта с парите, с медиите. Сега казват - това не е наш проблем, има БНБ, има квестори", добави Пенчев.

Той каза още, че нашето законодателство е много добро, например Законът за кредитните институции. Обмудсманът разказа, че е обяснил на УС на БНБ в писмо, че това, което правят, е в противоречие със закона.

"Банката под особен надзор не е селската бакалия, в която влиза ревизори слага табелата и не работи", подчерта той.

По думите му това е банка, която е застрашена да стане неплатежоспособна. Затова БНБ вкарва квестори и пише програма как тази банка да работи, не да спре. БНБ трябва да реши банката да оперира и да работи, всеки ден трябва ръководството на БНБ да излиза и да съобщава на хората какво са направили, категоричен бе Пенчев.

Той смята, че не само,че няма да научим истината за КТБ, но продължават да ни предлагат неиздържани от законова гледна точка версии, че няма законова възможност, че особеният надзор означава 6 месеца заключена банка.

"Не, не значи това, прочетете закона, господа банкери, или си уволнете юристите и назначете нови. Но да пишат писма до ЕК... Кого заблуждавате?", попита омбудсманът.

Преди два дни управителят на БНБ и служебният финансов министър пратиха писмо до Брюксел, в което отговориха на тяхното, че няма законов начин за междинно изплащане на депозити преди банката да бъде обявена във фалит. 

Междувременно прокуратурата официално потвърди, че на мажоритарния собственик на КТБ Цветан Василев е повдигнато обвинение за длъжностно присвояване в особено големи размери на 206 млн. лева.

Издадена Европейска заповед за ареста на банкера и е обявен за издирване в Шенгенската информационна система. Предприети са и действия за издирването му в системата на Интерпол.

Проф. Димитров: Кретенско е да се фалира банката

Експертният консултативен съвет при национално представените синдикални и работодателски организации ще предложи виждане за изхода от кризата с КТБ. Бившият председател на Сметната палата Валери Димитров, член на съвета, коментира пред БНР, че фалирането на банката е крайно решение:

"За съжаление то беше предвидено в специалния закон за преструктуриране на КТБ, който предопредели съдбата на й и дори предвиди, че ще се прилага не законът за банковата несъстоятелност, а особено производство, в което НАП ще бъде синдик. Изключително кретенско решение".

По думите му банките се спасяват първо с частни пари и след това, ако няма желаещи, тогава се намесва държавата. Според него не се виждат никакви опити за спасяване на КТБ, докато в САЩ например фалирали банки са спасявани до месец.

"С всеки ден забавяне състоянието на банката се влошава и не е изключено до октомври да фалира. Не мога да преценя защо на ПИБ беше предоставен депозит от държавата, но банковата паника беше спряна и това беше разумно решение. Не виждам обаче подобни мерки за КТБ", каза още Димитров.