Това стана ясно след срещата на премиера на Катар шейх Хамад бен Джасем бен Джабер Ал Тани с министър-председателя Бойко Борисов, с която започна официалната визита на българския премиер в Доха.

По думите на шейх Ал Тани, Катар проявява инвестиционен интерес в областите - туризъм, услуги, инфраструктура и земеделие. Утре представителите на двете страни ще се срещнат, за да обсъдят тези въпроси, отбеляза шейх Хамад бен Джасем бен Джабер Ал Тани. Той благодари на премиера Борисов за отправената покана да посети България.

"Катар ще инвестира в България и ще започнем още тази година, с Божия помощ, да извършваме това", каза министър-председателят на Катар. Премиерът Бойко Борисов благодари на своя домакин за решението на катарското правителството да инвестира в България. Той отбеляза, че са предложили на вниманието на своите домакини възможностите за инвестиции и в летището на Балчик. Представили са също възможностите на страната ни в спа туризма и в ловния туризъм.

Даден е срок между един и два месеца министрите да се занимават по темите. "Надявам се в рамките на 3-4 месеца премиерът на Катар да посети България и да вземем окончателно решение по тези големи инфраструктурни обекти", каза Борисов, цитиран от БТА.

В отговор на въпрос за възможностите за доставки на втечнен газ за България и страните от региона, премиерът Хамад Ал Тани отбеляза, че такива проекти в областта на енергетиката се осъществяват на основата на икономически интереси. Утре ще се проведе среща на компетентните експерти по този въпрос, но той трябва да бъде проучен от гледна точка на икономическия смисъл за неговото осъществяване, отбеляза домакинът.

Премиерът Бойко Борисов се съгласи, че трябва да се видят икономическите и финансови сметки на подобен проект. Не е възможно обаче преносът на втечнен газ да става с танкери до България, тъй като е невъзможно навлизането им в Черно море, обяви премиерът. "За да не губим време, експертите на министър Трайков, които са тук, и самият той, ще говорят по тези теми. Кораби с втечнен газ не могат да идват до наши пристанища, тъй като не ги пускат да минават Босфора."

Акцент във визитата е българско-катарският бизнес форум, в който ще се включат представители на 103 български фирми от различни браншове - хранително-вкусова промишленост, туризъм, строителство и недвижими имоти, фармация и др.