Това заяви председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, цитиран от Ройтерс и ТАСС, предаде БТА.

Причината за решението е постигнатото в Минск мирно споразумение с Русия за Украйна.

На пресконференция след срещата на върха на ЕС в Брюксел тази нощ Юнкер заяви, че преговорите ще бъдат подновени, за да не се стига следващата зима отново до проблем с доставките на газ.

Той каза също така, че ЕС ще проучи възможностите за взаимодействие с Евразийския икономически съюз.

"Нафтогаз Украйна" е готова да възобнови тристранните преговори за газа, се посочва в съобщение следобед на компанията, която приветства изявлението на председателя на ЕК, съобщи ТАСС.

"Такава инициатива ще допринесе за укрепването на енергийната сигурност на Европа и ще помогне да се осигурят стабилни доставки на енергоносители за европейските потребители", се посочва в съобщението.

Украинската компания изразява готовност да участва в тристранните преговори по всяко време, което би било удобно на всяка от страните.

"Нафтогаз" и "Газпром" подписаха в края на октомври споразумение за т.нар. зимен пакет, който определя цената на доставките на руски газ и планирания обем на закупено синьо гориво, както и графика за погасяване на дълга към руския доставчик.
Газовият дълг на Украйна възлиза на 2,44 милиарда долара. Компаниите имат арбитражен спор по цената и дълга, припомня ТАСС. През първото тримесечие на 2015 година договорната цена за руския газ е 329 долара за 1000 кубични метра.
Европейската комисия потвърди готовността си да бъде посредник в тристранните газови преговори, допълва ТАСС.

Преди дни гръцкият външен министър също заяви, че страната му готова да бъде посредник между ЕС и Русия.

Миналата седмица еврокомисарят по въпросите на климата и енергетиката Мигел Ариас Канете коментира, че ЕС има нужда от нов стратегически енергиен алианс с Турция, тъй като в бъдеще тя ще стане ключова страна за транзит на газ.
Русия прекрати проекта „Южен поток” през България и предложи проекта "Турски поток" през Турция, който да доставя газ до гръцко-турската граница.
Вчера турският министър на енергетиката Танер Йълдъз обяви, че дават предимство на проектите на Южния газов коридор.

Министърът на енергетиката ни Теменужка Петкова пък коментира, че двата интерконектора - с Гърция и Турция, заедно с българската национална газопреносна система, ще осигурят достъп до Южния коридор не само на България, а и на страните от Централна и Югоизточна Европа.