Началото на подписката ще бъде обявено в 10 ч. в четвъртък пред Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" съвместно с честването на 167 години от издаването на първия български вестник от Иван Богоров "Български орел", предаде БТА.

От обединението обесняват, че е необходимо намаляването на данъка не само върху книгите, но и върху печатните издания, най-вече върху вестниците и печатната преса.
Срамно е за българската култура и традиции в книгоиздаването български издателства да печатат книги в Китай заради високото ДДС тук, отбелязват от "За възраждане на книгата".
Според тях е унизително положението, в което бил поставен Светият Синод - да направи последното издание на Библията в Китай заради високия данък у нас.

В декларацията се посочва, че ниското или нулево ДДС е нормална практика в редица европейски държави - Франция - 5 процента, Чехия - 9 на сто, а в Полша, Англия и Австрия - е нула.

Всеки втори (над 50%) от българите не е прочел нито една книга през миналата година. За книги се харчи средно по 12 лв. на година, а за София данните показват 18 лв. Пада се средно по една книга на година на домакинство.

Най-предпочитаните напоследък от българите книги са в раздел приложна психология, тип кратки притчи за живота. Интерес има и към класиците Габриел Гарсия Маркес, Никос Казандзакис и Ерих Мария Ремарк. Романите, трилърите, хумористичните произведения и фентъзито са другите жанрове, вълнуващи родния читател. Младите обичат да четат за вампири и вещици. Драстично обаче е спаднал интересът към розовите романи.