Това пише московското бизнесиздание "Ведомости", цитирано от БТА. Енергийният министър на Русия Сергей Шматко обеща, че от юни 2011 г. ще има директни контакти между "Газпром" и "Булгаргаз" и няма да останат никакви посредници. Според Шматко има и договореност България да получава газа на преференциални цени, което ще намали крайната цена за българските потребители, посочва вестникът.

Министърът на уточни за какви преференции става дума. Съветничката му Ирина Йосипова пренасочи въпросите към "Газпром". А представителите на концерна ги оставиха без отговор, допълва руският всекидневник.
"Газпром" не разкрива цените, обобщава той. (След преговорите енергийният министър Трайчо Трайков обяви очакванията си цените за България да паднат с няколко процента - бел.ред.)

Яснотата е малко и около "Южен поток",  продължава "Ведомости". С позоваване на български медии изданието отново цитира Борисов, който обещава създаване на съвместно предприятие за българската отсечка до февруари 2011 г. Цитиран е министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, че българската отсечка се очаква да струва 835 милиона долара.

Строителният график остава неизвестен, но според Интерфакс, в проекта "Южен поток" ще бъдат задействани и днешните мощности на България - 17 милиарда кубически метра. Това означава, че новите газопроводи ще могат да транспортират 46 милиарда куб.м годишно, отбелязва "Ведомости".
Проектната мощност на отсечката до България по дъното на Черно море остава същата - до 63 милиарда куб.м, заявила според вестника съветничката на министър Шматко Ирина Йосипова.

Резултатът от газовите преговори в България е задоволителен за всички, заяви вицепрезидентът на Газпром Александър Медведев, информира на сайта си радио "Ехото на Москва".
"След преговорите България получи допълнителни предимства. Още от 1 юли например газът ще започне да идва в страната на по-ниски цени от предвидените в действащите договори", казал представителят на "Газпром".

По думите на Медведев, цитирани от ИТАР-ТАСС, в момента няма конкуренция на пазара за нови газопроводи. Изчисления на експерти показват, че в най-близките години потреблението на газ в Европа ще нарасне и капацитетът на всички газопроводи - "Северен поток", "Южен поток" и "Набуко" , а също и на останалите източници на газ, няма да е достатъчен, за да задоволи търсенето изцяло, добавя "Ехото на Москва".


Проучване на Европейския център за международна икономическа политика (ECIPE) констатира, че България и Латвия са държавите, най-зависими от руската компания "Газпром", съобщава украинският сайт korrespondent.net. Най-малко уязвими за евентуални спирания на доставките от "Газпром" според експертите са Португалия и Холандия.