Тези дни Индонезия се оказа в епицентъра на засилена геополитическа активност. От една страна, Джакарта обяви, че другия месец Индонезия ще бъде домакин на голямо военно учение с участието на САЩ, а ден по-късно индонезийският президент се срещна в Пекин с китайския си колега Си Цзинпин - все събития, показващи сложния баланс, който Джакарта се опитва да поддържа в отношенията със суперсилите.

В понеделник Индонезия съобщи, че над 4000 военнослужещи от над десет държави ще се включат в ежегодните индонезийско-американски военни учения другия месец. Както отбеляза агенция Киодо, те ще се състоят на фона на тлеещо напрежение в Южнокитайско море.

Военните учения, наречени "Суперщит Гаруда", ще се проведат на двата най-големи индонезийски острова Суматра и Калимантан от 1 до 14 август. В тях участие ще вземат още страни като Австралия, Япония, Южна Корея и Великобритания, а сред планираните за отработване по време на ученията компоненти от армиите на тези страни ще бъдат операции по суша и морски десанти.

За годишните учения, които датират от 2009 г., Индонезия ще изпрати 2000 войници, към които ще се присъединят 1000 техни колеги от САЩ, каза пред журналисти началникът на индонезийската армия генерал Андика Перкаса.

За разлика от предишните издания на ученията, в които участваха само сухопътни войски, тази година ще участват и другите видове въоръжени сили - военновъздушни, военноморски и специални.

"Целта ни е да подобрим способностите ни за справяне с различни предизвикателства, свързани със сигурността, природните бедствия и хуманитарните мисии", уточни ген. Андика на обща пресконференция с ген. Марк Мили, председател на Съвета на началник-щабовете на американските въоръжени сили. От своя страна, Мили допълни, че "това ще бъде много важно военно учение, едно от най-мащабните, които сме правили досега".

Китай има претенции към голяма част от акваторията на Южнокитайско море и разполага с военни аванпостове в райони, които се оспорват и от други съседни държави като Филипините и Виетнам.

Индонезия разглежда най-южната част на Южнокитайско море като свои териториални води, докато от Пекин неколкократно призоваваха Джакарта да прекрати добива на петрол и природен газ там.

Само ден след общата пресконференция на началниците на генщабовете на Индонезия и САЩ, във вторник индонезийският президент Джоко Видодо се срещна в Пекин с китайския лидер Си Цзинпин и с премиера на Китай Ли Къцян, предаде Ройтерс.

Лидерите на двете страни обсъдиха перспективите за задълбочаване на търговските отношения и разширяване на партньорството в сфери като селското стопанство и продоволствената сигурност.

Китай и Индонезия смятат, че отношенията помежду им имат голямо стратегическо значение и голямо влияние в световен мащаб, заяви китайското външно министерство след срещата на индонезийския президент с китайските ръководители.

Последният път, в който Китай беше домакин на чуждестранни лидери, бе по времето на зимната олимпиада през февруари. Тогава един от тези лидери беше руският президент Владимир Путин. Визитите на чуждестранни държавни ръководители в Китай са рядкост, откакто започна коронавирусната пандемия, отбелязва Ройтерс.

Индонезия е един от най-големите търговски партньори на Китай. Тя доставя въглища, мед и природен газ, които са необходими на китайските предприятия.

Срещата на Джоко Видодо със Си Цзинпин и Ли Къцян бе проведена в резиденция Дяоютай, която се намира близо до Пекин. Комплексът от вили, езера и градини е бил домакин на много срещи с чуждестранни лидери, сред които и бившият президент на САЩ Ричард Никсън.

От Китай индонезийският президент се отправи към Япония, където вчера се срещна с премиера Фумио Кишида. Двамата се договориха да задълбочат двустранните връзки в областта на морската сигурност и сътрудничеството в борбата с климатичните промени, енергетиката и инвестициите, предаде Асошиейтед прес.

На общата пресконференция с Видодо Кишида заяви, че Япония ще подкрепи засилването на регионалния капацитет за "гарантиране на мира и сигурността в Индо-тихоокеанския регион".

По-конкретно Кишида каза, че Япония проучва възможностите за предоставяне на патрулни кораби на Индонезия, с които тя да засили отбранителните си способности по море. Той изтъкна и факта, че японската армия ще участва за първи път в съвместно военно учение с индонезийската, което ще стане като част от предстоящото другия месец ежегодно индонезийско-американско учение.

Кишида допълни, че Токио ще отпусне заем на Индонезия от 43,6 милиарда йени (318 милиона долара) за финансиране на инфраструктурни проекти и на проекти за предотвратяване на природни бедствия.

Но въпреки проблемите и на двете страни с Пекин, на срещата Кишида-Видодо двамата лидери не споменаха нито веднъж директно Китай, отбелязва Ройтерс.

Видодо каза, че Индонезия, в качеството си на председател на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН) през идната година, и Япония, в качеството си на ротационен председател на Г-7, ще продължат да си сътрудничат в името на мира и благоденствието на региона и на света.

Индонезийският експерт по международни отношения Юсуф Вананди отбеляза, че индонезийско-китайските отношения продължават да се разрастват и за в бъдеще все повече ще се задълбочават.

"Индонезийско-китайското сътрудничество е от полза не само за индонезийците и китайците, но и за всички народи на Източна Азия", каза пред Синхуа Вананди, който е съосновател на водещия мозъчен тръст в Индонезия, Центъра за стратегически и международни изследвания.

Според списание "Форин полиси" обаче въпреки всичко индонезийско-китайските отношения ще останат по-скоро икономически и е много малко вероятно те да прераснат и във военно сближаване.

Това се дължи на първо място на факта, че Индонезия в исторически план винаги е водила политика на необвързаност с големите световни сили. Друга пречка е териториалният спор между двете страни, както и фактът, че индонезийската армия поддържа доста тесни връзки с американската, и то въпреки невъзможността на правителството "Байдън" да се съсредоточи изцяло върху проблемите на Азия, коментира изданието.

Може би най-ясно политиката на неутралитет на Джакарта си пролича около предстоящата наесен среща на върха на Г-20, която тази година ще се състои на индонезийския остров Бали, тъй като Индонезия е ротационен председател на глобалното обединение.

Видодо покани за участие във форума руския президент Владимир Путин (Кремъл прие поканата, но все още няма потвърждение дали Путин ще участва присъствено или дистанционно). И след това, за да не излезе, че взима страна в конфликта в Украйна, Видодо покани да участва и украинския президент Володимир Зеленски.

Индонезия е важна страна в региона на Югоизточна Азия. С население от над 270 милиона души страната се нарежда на четвърто място в света по този показател. Тя е и най-голямата по население мюсюлманска държава в световен мащаб.

Всички тези геополитически, геостратегически и икономически фактори правят сигурно, че въпреки строгата политика на неутралитет Индонезия със сигурност ще продължи да бъде обект на засилено внимание от суперсилите и всяка от тях ще се стреми да я привлече в своя лагер.