Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че високопоставеният ирански генерал Касем Солеймани, убит при американско нападение в Багдад, е трябвало да бъде убит "преди години", предаде Франс прес БТА.

"Генерал Солеймани е убил или ранил тежко хиляди американци в продължение на дълъг период от време и планираше да убие много други. Той беше пряко или непряко отговорен за смъртта на милиони", заяви Тръмп в Туитър.

"Макар че Иран никога няма да може да го признае, Солеймани беше мразен и предизвикваше страх в своята страна. Те не са толкова тъжни, колкото лидерите се опитват да ги представят пред останалата част от света. Той трябваше да бъде убит преди години!", добави президентът на САЩ.

Иранската държавна телевизия съобщи, че при американския въздушен удар тази сутрин са загинали 10 души, петима от които са членове на иранската Революционна гвардия, предаде Асошиейтед прес.

Освен генерал Солеймани, командващ елитната част "Кудс" на Корпуса на гвардейците на ислямската революция, са загинали още един генерал, един полковник, майор и капитан от Корпуса.


Държавният секретар на САЩ Майк Помпейо заяви, че САЩ са убили иранския генерал, за да попречат на готвеща се атака, ръководена от него.

Убийството на иранския генерал Касем Солеймани създава риск от сериозно влошаване на ситуацията в Близкия изток, заяви днес руският президент Владимир Путин, цитиран от Франс прес. Путин обяви това в телефонен разговор с президента на Франция Еманюел Макрон.

По-рано днес говорителката на руското външно министерство нарече връх на цинизма действията на САЩ.

САЩ първо нанесоха ракетен удар по летището в Багдад, извършвайки действие, което от гледна точка на международното, а и на каквото и да било право, е извън правните рамки, и чак след това търсят от Съвета за сигурност на ООН оценка на ситуацията около американското посолство. Това направо е връх на цинизма, заяви говорителката на руското външно министерство Мария Захарова пред телевизия "Россия-24". Тя напомни, че правната оценка на нападение срещу посолство на една държава, както и възможните ответни мерки срещу друга държава във връзка с нападението са прерогативи на Съвета за сигурност.

Безусловно днес се сблъскахме с проява на нова реалност, а именно унищожаването правителствен представител на суверенна държава, на официално лице, без каквато и да било правова основа на тези действия, подчерта Захарова, цитирана от ТАСС.

Според министерството на отбраната на Русия "недалновидните действия на САЩ водят до рязка ескалация на военно-политическата ситуация в Близкия изток и до негативни последствия за цялата система на международната сигурност". Министерството напомни също "неоспоримите заслуги" на ген. Касем Солеймани в борбата срещу "Ислямска държава" и Ал Каида в Сирия и Ирак.

Макрон призова за сдържаност, за да се избегне опасна ескалация в Ирак, заявиха от Елисейския дворец.

"Иран трябва да се въздържа от каквато и да било провокация", каза френският президент, цитиран от Ройтерс.


Франция призова гражданите си в Близкия изток да бъдат бдителни, предаде Франс прес.

"В контекста на засилващото се напрежение в региона и скорошните събитие налагат голяма бдителност при влизане в Ирак или движение вътре в страната", написа в уебсайта си френското външно министерство.

Ведомството отправя подобни предупреждения и за Иран, Саудитска Арабия, Израел и палестинските територии.

Двамата президенти се обединиха около идеята за мирно решаване на кризата в Либия, предаде ТАСС, като се позова на изявление от днес на пресслужбата на Кремъл. Според тях слагането на край на конфликта може да стане с посредничеството на ООН и Германия.

Путин и Макрон обсъдиха и конфликта в Украйна. Акцентът в разговора е бил върху необходимостта от реализиране на мерките, за които се договориха лидерите на страните от "Нормандската четворка" на срещата в Париж на 9 декември миналата година.