Продължават реакциите по повод покачването на напрежението между Косово и Сърбия. Последен засега епизод от кризата са нападенията в петък, 24 септември, вечерта срещу обекти в общините със сръбско мнозинство Зубин поток и Звечан. В неделя Белград заведе на границата високопоставени руски представители.

Белград струпа войски в близост до границата, Тирана призова за изтеглянето им и за деескалация.  

Три хеликоптера на сръбската армия "МИ-35" извършват полети над района на границата от сръбска страна, като наблюдават ситуацията.

Миналия понеделник Прищина разположи специални полицейски части на граничните пунктове Бърняк и Ярине. В резултат сръбският президент Александър Вучич нареди повишаване на бойната готовност на част от подразделенията на сръбската армия и МВР в Южна Сърбия.

Кризата в Северно Косово всъщност бе предизвикана от решението на косовското правителство да смени масово използваните сръбски регистрационни номера на автомобилите.

Последваха нападенията от петък - подпалването на два обекта.

Как се развива ситуацията по границата

Министърът на отбраната на Сърбия Небойша Стефанович заедно с руския посланик Александър Боцан-Харченко, с началника на Генералния щаб на Сръбската армия ген. Милан Мойсилович и военния аташе към руското посолство в Белград генерал-майор Александър Зинченко посетиха днес границата на Сърбия с Косово и граничния пункт Ярине, съобщи агенция Танюг, цитирана от БТА.

Те са инспектирали военните подразделения, намиращи се в повишена бойна готовност, от гарнизон Рашка и военната база Рудница, които са разположени по посока на граничния пункт Ярине, посочва агенцията.

По време на обиколката министърът е заявил пред журналисти, че сърбите трябва да останат спокойни и че сръбското правителство се старае да намери решение за ескалиралите отношения с Косово, но да запази въздържано поведение. Той е уверил, че Белград няма да допусне погром над сърбите, но че във всеки момент е готов да разговаря за деескалация на положението.

"Въпреки че не сме направили нищо неправилно и не сме провокирали никого, нашето послание е, че няма да седим и да гледаме как някой от другата страна убива и прогонва сърби. Посланието е, че желаем стабилност и мир в региона, за нас само това е важно", е заявил Стефанович.

"За съжаление, въпреки че подчертахме това и подписахме Брюкселското споразумение от 2013 г., работихме за нормален живот и на сърби, и на албанци, очевидно Прищина не желае това", е заявил той, като е добавил, че на ход е международната общност и ЕС като гарант на Брюкселското споразумение.

Стефанович е настоял за създаването на Съюз на сръбските общини, който е предвиден от Брюкселското споразумение от 2013 между Белград и Прищина, както и да се даде възможност на сърбите да живеят "нормално, а не като граждани от втора и трета категория".

Руският посланик е изразил подкрепата на страната си за позицията на Белград, която е насочена към успокояване на ситуацията около Косово, посочва Танюг.

"В Москва тази ситуация предизвиква много голяма тревога", е заявил Боцан - Харченко, като е посочил, че отговорността за възникналата ситуация е на косовското правителство. Според него е налице "странно, но вредно" мнение у западните партньори и САЩ, които си затварят очите пред ситуацията и ползват "старите двойни стандарти".

От сръбска страна не е имало никакви провокации, а поведението на Белград е въздържано, е посочил руският посланик.

Албания е на крак

Косовският премиер Албин Курти свика снощи заседание на Съвета за сигурност, на което са били подкрепени действията на правителството по смяна на регистрационните номера на автомобилите в Северно Косово, съобщи Танюг.

В свое съобщение във Фейсбук Курти е заявил, че в блокадата на граничните пунктове Ярине и Бърняк участват "криминални лица с екстремистки позиции", като е приложил и фотографии, на които се виждат лица с руски знамена.

Според Курти въпреки протестите и блокадите на границата от страна на сръбски жители през изминалите шест дни от въвеждането на мерките от Сърбия в Косово са влезли над девет хиляди автомобили, на които са били издадени временни регистрационни номера с обозначението RKS и не е забелязан нито един инцидент.

Албанското министерство на външните работи също призова Сърбия "да оттегли въоръжените си сили, разположени в близост до границата с Косово и да работи за спешна деескалация", съобщи Танюг.

В съобщението на министерството се изразява особена загриженост от присъствието на военни самолети и хеликоптери, които прелитат в близост или над границата и въздушното пространство на Косово, като допълнително покачват напрежението и подтикват отделни лица да предизвикват безредици и насилие и да дестабилизират Косово.

Албанското външно министерството най-остро осъди извършените вчера палежи на пунктовете за издаване на косовски регистрационни номера на автомобили в Зубин Поток и Звечан, Северно Косово, съобщава Танюг.

Призиви от ЕС и НАТО

В своя реакция председателят на Европейския съвет Шарл Мишел призова Белград и Прищина да намалят напрежението и да продължат преговорния процес.

"Време е Сърбия и Косово, Александър Вучич и Албин Курти да помогнат за деескалацията, включително като изтеглят специалните полицейски части и барикадите и продължат преговорите по предложението на специалния представител на ЕС за диалог Мирослав Лайчак", написа Шарл Мишел в Туитър.

Сърбия и Косово трябва без предварителни условия да намалят напрежението в региона, като незабавно изтеглят полицейските специални части. Всякакви по-нататъшни провокации или едностранни и некоординирани действия ще бъдат неприемливи, написа в Туитър ръководителят на дипломацията на Европейския съюз Жозеп Борел.

Според данни на Танюг специализирани полицейски части на мисията на ЕС в Косово ЕУЛЕКС от 20 септември също се намират на граничните пунктове Ярине и Бърняк, но само в ролята на наблюдатели.

Генералният секретар на НАТО съобщи днес в Туитър, че е разговарял с президента на Сърбия Александър Вучич и с премиера на Косово Албир Курти във връзка с ескалацията на напрежението по границата между Сърбия и Косово през изминалата седмица.

В телефонни разговори Столтенберг е настоял пред двете страни да проявят сдържаност и е предупредил Вучич и Курти за мандата на силите на алианса по опазване на мира в региона.

И отново за генезиса на поредната криза

Отношенията между Прищина и Белград се влошиха, след като в понеделник, 20 септември, косовското правителство започна да сваля сръбските регистрационни номера на автомобил, влизащи в Косово от Сърбия, и да им издава временни косовски номера. За целта на двата гранични пункта Ярине и Бърняк бяха разположение специални части на косовската полиция.

Министърът на вътрешните работи на Косово Джелал Свечла съобщи в събота, че през нощта е запален Центърът за регистрация в Зубин поток, който издава автомобилните регистрационни номера, а нападение с взривни устройства е извършено и срещу пункт в Звечан. В съобщение на страницата си във Фейсбук Свечла е заявил, че става въпрос за "криминални действия с терористични елементи".

Тези действия предизвикаха протести на сърбите в Северно Косово и остри реакции от Белград. Представители на ЕС, НАТО и западни дипломати в Косово многократно призоваха двете страни да намалят напрежението.