Новият генерален секретар на НАТО Марк Рюте пристигна на изненадващо посещение в Киев - - два дни след като зае поста, предадоха Франс прес и Ройтерс. Това е първата визита на Рюте в чужбина, откакто оглави Алианса, и пета в Украйна, откакто Русия започна пълномащабното нахлуване през февруари 2022 г.

ВИЖТЕ СНИМКИ >>>

Рюте се срещна в Киев с украинския президент Володимир Зеленски, за да го увери, че НАТО ще продължи да подкрепя страната му, на фона на тежката ситуация на фронта, където вчера руските войски превзеха важния град Угледар в източната Донецка област.

По време на срещата им сирените за въздушна тревога бяха задействани два пъти, предаде БТА.

Новият лидер на НАТО обеща при встъпването си в длъжност във вторник, че ще помогне за засилване на западната подкрепа за Украйна, която се бори с отблъскването на руските сили от февруари 2022 година.

Рюте изрази увереност, че би могъл да работи с президента на САЩ, който и да е той след изборите през ноември.

Снимка: АР/БТА

Зеленски заяви, че е обсъдил с Рюте части от т.нар. План за победа на Украйна преди срещата на НАТО във военновъздушната база Рамщайн в Германия следващата седмица.

Снимка: АР/БТА

Рюте потвърди непоколебимата подкрепа на алианса за Украйна, като заяви, че "Украйна е по-близо до НАТО от всякога".  Запитан за перспективите за членство на Украйна в НАТО, Рюте заяви, че Русия няма нито думата, нито право на вето за влизането на Украйна в НАТО. Той посочи, че неотдавнашните стъпки, предприети от НАТО, заедно "изграждат мост към членство в НАТО", включително финансова помощ в размер на 40 милиарда евро, двустранни споразумения за сигурност между съюзниците и формиране на ново командване на НАТО за координиране на помощта и ученията.

Предстоящата среща на ниво лидери на Контактната група за предоставяне на отбранителна помощ на Украйна е важна, но разрешението за премахване на ограниченията за нанасяне на удари дълбоко в Русия трябва да бъде дадено от отделните страни от НАТО, а не от алианса като цяло, каза още генералният секретар на НАТО Марк Рюте в отговор на искането на Киев.

"Президентът (Джо) Байдън свика тази среща на равнище лидери и аз смятам, че е особено важно да проведем тази среща в събота, 12 октомври, в Рамщайн, заедно със съюзниците и, разбира се, с Украйна", каза Рюте, цитиран от Укринформ.

На въпрос дали по време на тази среща би могло да се даде разрешение на Украйна да използва западни ракети с голям обсег срещу военни цели в Русия, Рюте отговори, че Украйна очевидно има право да се отбранява и международните закони са на нейна страна.

"Това означава, че това право не приключва на границата. Русия води тази противозаконна война, а това означава, че вземането на прицел на руски изтребители и ракети преди те да могат да бъдат използване срещу украинската цивилна инфраструктура може да помогне за спасяване на живот (...) В същото време всеки един от съюзниците трябва сам да реши нивото за подкрепа за Украйна. И аз знам, че някои от тези обсъждания продължават, но в крайна сметка това не зависи от НАТО. Всеки един съюзник трябва да реши какви ограничения ще наложи на оръжията, които изпраща в Украйна", обясни генералният секретар.

Зеленски потвърди стремежа на Украйна да получи покана за членство в НАТО.

"Украйна е съсредоточена върху определени аспекти. Що се отнася до НАТО, сега сме съсредоточени върху това Украйна да бъде поканена в НАТО на първо място. Това е много важна стъпка. Тя е трудна за постигане. Ние сме съсредоточени върху този резултат. Ще направим всичко, за да го постигнем", каза украинският президент.

Володимир Зеленски нарече изтеглянето на украинските въоръжени сили от Угледар правилна стъпка, тъй като това е позволило да се спаси животът на войниците.

Снимка: АР/БТА

"Без подходящи оръжия не можем да спрем Русия. Когато те разрушават позициите на нашите войници, трябва да защитим живота им, защото той е по-важен от всякакви сгради. Те са наши хора, те са граждани на Украйна", каза Зеленски.

Той отново заяви, че би искал западните съюзници да свалят руските ракети и дронове над Украйна, така както направиха с иранските над Израел преди два дни, както и са разрешат удари дълбоко навътре на руска територия - въпрос, по който засега няма консенсус.

"Сега, преди зимата, е важно да се изпълнят всички постигнати договорености по отношение на противовъздушната отбрана, в частност това, което беше обсъдено на срещата на върха на НАТО във Вашингтон", заяви украинската Рада в Телеграм.

Рюте пристигна в Киев, след като руска бомба удари пететажен жилищен блок в Харков, втория по големина град в Украйна, при което бяха ранени най-малко 12 души, съобщиха местни власти. Володимир Зеленски заяви, че нападението в Харков е подчертало спешната необходимост от по-голяма подкрепа от страна на западните съюзници на Киев.

Снимка: АР/БТА

Новият генерален секретар на НАТО подкрепя премахването на забраната за далечни удари по военни цели на територията на Руската федерация, но оставя тези решения на лидерите на западните държави. На първата си пресконференция след като зае поста, новият генерален секретар на НАТО каза във вторник, че международното право позволява поразяването на цели на територията на противника при самоотбрана.

Сред трите основни задачи пред алианса Рюте посочи поддържането на способността на НАТО да се защити от всяка заплаха. Трябва да увеличим възможностите за производство на боеприпаси и бюджетите за отбрана, призова той.

Според Рюте е необходимо НАТО и ЕС да взаимодействат повече, включително по отношение на хибридните заплахи. Трябва да продължим работата с партньорите, включително в борбата с тероризма. Китай не може да продължава да подклажда войната в Украйна, без да бъдат засегнати репутацията и интересите на Пекин, допълни той.